Stary kaloryfer przestaje działać sprawnie lub nie pasuje do nowej aranżacji wnętrza? Może to być moment, kiedy zmiana grzejnika żeliwnego na płytowy może okazać się konieczna. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy m.in. kiedy należy zmienić grzejnik, na jaki model go wymienić i jakie parametry powinien mieć nowy kaloryfer. Jeśli jesteś tutaj to znaczy, że temat jest dla Ciebie ważny. Zapoznaj się zatem z dalszą częścią artykułu.
Z artykułu dowiesz się:
- Kiedy zmiana grzejnika żeliwnego na płytowy jest konieczna?
- Czym zastąpić kaloryfer żeliwny?
- Jakie parametry powinien mieć nowy kaloryfer?
- Które grzejniki są lepsze — żeliwne czy płytowe?
- Jak do aranżacji dopasować dekoracyjne grzejniki płytowe?
Kiedy zmiana grzejnika żeliwnego na płytowy jest konieczna?
Zastanawiasz się, czy w Twoim przypadku zmiana grzejnika żeliwnego na płytowy będzie konieczna? Poniżej przedstawiliśmy sytuacje, kiedy faktycznie należy to zrobić.
Korozja i zły stan techniczny starego kaloryfera
Główną przyczyną wymianu starego grzejnika na nowy jest przede wszystkim awaria, której nie da się usunąć. Jeśli okaże się, że powierzchnia uległa korozji albo całość grzejnika przecieka, nie będzie tańszej możliwości naprawy. Nie bez znaczenia będzie również efektywność kaloryfera. Jeżeli okna są szczelne, a budynek dobrze ocieplony, rachunki za energię cieplną nie powinny rosnąć, a przy włączonych kaloryferach zawsze powinno być ciepło.
Przyglądając się starym grzejnikom, warto również sprawdzić, czy podczas grzania, cała powierzchnia grzejnika jest ciepła, czy jedynie ciepła jest jego górna część. Jeśli zauważyłeś drugą z wymienionych sytuacji, spróbuj przepłukać kaloryfer wodą, co pozwoli Ci usunąć zebrane warstwy kamienia i brudu. Pomocne może być także odpowietrzenie grzejnika. Jeśli te dwie metody nie pomogą i grzejnik nadal będzie zimny, trzeba będzie go wymienić na nowy.
Wymiana starego systemu grzewczego na nowy
Wymiana całego systemu grzewczego na nowy to kolejna okazja na zmianę grzejników żeliwnych na płytowe. Stare modele kaloryferów żeliwnych mogą bowiem nie współpracować prawidłowo z nową, niskotemperaturową instalacją centralnego ogrzewania.
Warto zdecydować się na taką wymianę, jeżeli cały system jest niesprawny. Jeśli zdecydujesz się na stosowanie starych kaloryferów, musisz liczyć się z tym, że zanieczyszczenia, które znajdują się w ich wnętrzu, mogą zapchać nowe rury. Nowa instalacja grzewcza pozwala również wymienić stare grzejniki łazienkowe na nowe, które mogą stać się dodatkową suszarką na mokre ręczniki lub będą dekoracją wnętrza.
Czym zastąpić kaloryfer żeliwny?
Kiedy zapadnie decyzja o wymianie starego grzejnika, jedną z opcji jest zmiana grzejnika żeliwnego na płytowy stalowy. Kaloryfery, które wykonano ze stali są jednymi z najbardziej popularnych rozwiązań, ponieważ na tle innych wyróżniają się wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i przypadkowe uderzenia. Warto mieć jednak na uwadze, że można je wykorzystać jedynie w instalacjach wodnych zamkniętych, ponieważ ich wnętrza narażone są na korozję.
Jakie parametry powinien mieć nowy kaloryfer?
Zazwyczaj przyjmuje się, że podczas zmiany grzejnika żeliwnego na płytowy, należy pamiętać, że nowy model powinien mieć takie same parametry, jak stary, jeżeli przy okazji nie wymieniono całej instalacji cieplnej. Jeżeli mieszkasz w bloku, warto udać się do konserwatora, który został wyznaczony przez dewelopera lub spółdzielnię.
Jeśli wymieniasz grzejniki w domu jednorodzinnym, warto poszukać projektu instalacji grzewczej, w której powinny być opisane parametry kaloryferów. Jeśli go nie posiadasz, warto skontaktować się ze specjalistą, który dokładnie obliczy zapotrzebowanie budynku na ciepło i na tej podstawie ustali moc i inne parametry kaloryferów.
Które grzejniki są lepsze — żeliwne czy płytowe?
Jeśli czeka Cię zmiana grzejnika żeliwnego na płytowy i zastanawiasz się, czy będzie to dobra decyzja, ponieważ odpowiadamy na pytanie — które rozwiązanie będzie lepsze.
Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że żeberkowe kaloryfery żeliwne zapewniają lepszy komfort cieplny, ponieważ wyróżniają się większą powierzchnią grzejną. Obecnie jednak to podejście się zmieniło. Nowoczesna konstrukcja grzejników płytowych sprawia, że one także są bardzo efektywne. Niektórzy eksperci twierdzą wręcz, że to właśnie grzejniki płytowe są najlepsze pod względem parametrów grzewczych.
Decydując się na zmianę grzejnika żeliwnego na płytowy, należy prawidłowo dobrać moc grzewczą wybranego rozwiązania, która będzie zgodna zarówno z parametrami pracy instalacji c.o., jak i temperatury wody w obiegu. Najczęściej moc kaloryferów płytowych jest podawana dla temperatury pomieszczenia, która wynosi 20°C, temperatury wody na zasilaniu – 75°C oraz wody na powrocie – 65°C.
Jak do aranżacji dopasować dekoracyjne grzejniki płytowe?
Grzejniki płytowe, nawet jeśli wybierzesz standardową wersję, są estetyczne. Jeśli zależy Ci jednak na niebanalnym wystroju wnętrza, możesz zdecydować się na bardziej dekoracyjne warianty. Najczęściej płytowe grzejniki dekoracyjne wyróżniają się pionową konstrukcją o fantazyjnych kształtach lub składają się z podłużnych paneli. Na rynku dostępne są modele w różnych kolorach — zarówno bardziej stonowanych, jak i charakterystycznych, np. srebrnym, złotym czy niebieskim i zielonym. Dla osób bardziej odważnych znajdą się również modele w odcieniach czerwieni i brązu.
Decydując się na dekoracyjne grzejniki płytowe, warto zwrócić uwagę na to, że pasują one nie tylko do salonu, gdzie pełnią jednocześnie dwie funkcje — dekoracyjną i praktyczną. Warto jednak zwrócić również uwagę na łazienkowe grzejniki płytowe, które często są dostępne w formie ażurowych konstrukcji, przepięknie prezentujących się na tle płytek.
Jeśli nie chcesz wymieniać kaloryfera żeliwnego na dekoracyjny płytowy możesz zastosować specjalne osłony panelowe, które montuje się zazwyczaj na magnesy lub zatrzaski. Mają one formę płaskiej, pokrytej malunkami płyty, która doskonale prezentuje się na tle aranżacji wnętrza.
Zmiana grzejnika żeliwnego na płytowy — podsumowanie
Zmiana grzejnika żeliwnego na płytowy czasami jest jedynym sposobem, jeśli chcesz mieć wydajną instalację grzewczą, która zapewni Ci komfort cieplny. Jeżeli jednak nie ma takiej potrzeby, a wymiana starego kaloryfera na nowy jest jedynie Twoim „widzi mi się”, warto zostawić stary model. Możesz go odnowić lub zrekonstruować lub obudować specjalnymi osłonami, które sprawią, że wnętrze nabierze charakteru. Decyzja jak zawsze należy do Ciebie.