Grzejniki żeliwne, Porady

Grzejniki żeliwne a ogrzewanie gazowe — jak dobrać moc i co warto wiedzieć?

Grzejniki żeliwne a ogrzewanie gazowe

Modernizując dom często wymienia się instalację grzewczą na nową, najczęściej gazową. W starszych domach zazwyczaj montowano grzejniki żeliwne, które wyróżniają się dużą bezwładnością. Czy zatem takie rozwiązanie będzie prawidłowo współpracować z nową instalacją, czy jednak warto wybrać nowoczesne rozwiązania dostępne na rynku? Jeśli chcesz dowiedzieć się jaka jest zależność: grzejniki żeliwne a ogrzewanie gazowe, zapoznajcie się z dalszą częścią wpisu.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Grzejniki żeliwne a ogrzewanie gazowe — jak to działa?
  2. Jaki kocioł gazowy będzie najlepszym rozwiązaniem, jeśli inwestor chce zastosować grzejniki w instalacji grzewczej?
  3. Grzejniki żeliwne a ogrzewanie gazowe — czy chcąc mieć wydajną instalację grzewczą, należy wymienić kaloryfery na inne?
  4. Jak prawidłowo dobrać moc grzejnika?
  5. Jak wygląda zależność: grzejniki a ogrzewanie niskotemperaturowe?
  6. Jaki wpływ na efektywność ogrzewania ma pojemność wodna grzejników?

Zależność: grzejniki żeliwne a ogrzewanie gazowe to temat ciekawy, ponieważ coraz więcej osób decyduje się na modernizację starszych budynków, w tym także znajdujących się w nim instalacji grzewczych. Tradycyjne instalacje grzewcze grawitacyjne wyróżniające się dużym przekrojem rur, żeliwnymi grzejnikami oraz kotłem na paliwa stałe odchodzą wówczas w zapomnienie. Inwestorom zależy na ich wymianie ich na nowe źródło ciepła, najczęściej na kocioł gazowy. Czy jednak w tym wypadku warto także wymieniać wszystkie rury i grzejniki żeliwne, czy jednak zostawić je i do nich dobrać kocioł gazowy? Jest to istotne pytanie nie tylko ze względu na ilość pracy, ale również ze względu na koszty.

Zastanawiając się nad zależnością: grzejniki żeliwne a ogrzewanie gazowe w kontekście wymiany tych pierwszych, należy mieć na uwadze, że wpływ kaloryferów na zużycie energii cieplnej przez budynek (czyli w tym wypadku zużycie gazu przez kocioł wykorzystywany do ogrzewania pomieszczeń i przygotowywania ciepłej wody użytkowej) jest niewielki, choć niezaprzeczalny.

Grzejniki żeliwne a ogrzewanie gazowe — jak to działa?

Kotły gazowe, które powszechnie nazywa się piecami gazowymi mogą z powodzeniem nie tylko zasilać instalację centralnego ogrzewania, ale także przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Warto mieć na uwadze, że dostępne obecnie na rynku kondensacyjne kotły gazowe, dzięki odzyskowi energii cieplnej ze spalin, wyróżniają się podwyższoną sprawnością, która sięga powyżej 100%. Decydując się na grzejniki niskotemperaturowe, można mieć zatem pewność, że zużycie gazu będzie niewielkie, co przełoży się także na niższe koszty w okresie grzewczym.

Decydując się na takie rozwiązanie, warto rozważyć np. grzejniki żeliwne Castrads, w których wykorzystano nowoczesną technologię, dzięki której doskonale współpracują z nowoczesnymi instalacjami grzewczymi.

Jaki kocioł gazowy będzie najlepszym rozwiązaniem, jeśli inwestor chce zastosować grzejniki w instalacji grzewczej?

Decydując się na ogrzewanie gazowe, należy poza grzejnikami dobrać również odpowiednie źródło ciepła, które będzie w stanie sprostać nie tylko oczekiwaniom inwestora, ale przede wszystkim potrzebom instalacji grzewczej. Obecnie najchętniej wybieranym rozwiązaniem jest gazowy kocioł kondensacyjny, który jak wspomnieliśmy wyżej wyróżnia się wyższą sprawnością. Do tego jest także bezpieczny, ponieważ zamknięta komora spalania sprawia, że istnieje naprawdę minimalne ryzyko, że dojdzie do wycieku niebezpiecznego dla zdrowia ludzkiego tlenku węgla.

Inną opcją, jeśli domownicy zużywają dużo ciepłej wody użytkowej, może być gazowy kocioł kondensacyjny z zasobnikiem, w którym gromadzona jest woda. Dzięki niemu można mieć pewność, że w dużym budynku, w którym umieszczono kilka miejsc poboru wody, które dodatkowo są oddalone od siebie, nie zabraknie ciepłej wody.

Grzejniki żeliwne a ogrzewanie gazowe — czy chcąc mieć wydajną instalację grzewczą, należy wymienić kaloryfery na inne?

Grzejniki żeliwne a ogrzewanie gazowe — wiele osób zastanawia się nad tym, czy modernizując instalację grzewczą, trzeba będzie demontować stare kaloryfery i wymieniać je na nowe. Nie da się ukryć, że takie działanie będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami.

Jak prawidłowo wybrać grzejnik żeliwny do ogrzewania gazowego?

Chcąc prawidłowo dobrać grzejnik żeliwny do ogrzewania gazowego, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z najważniejszych jest określenie mocy kaloryfera, która powinna być dopasowana do wielkości pomieszczenia. Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest to, czy grzejnik jest jedno- czy dwupłaszczowy oraz czy wyposażono go w rury spiralne, czy nie.

Wybierając grzejniki żeliwnego do ogrzewania gazowego, trzeba także pamiętać o sposobie ich montażu — na ścianie lub podłodze. Na ostatnim miejscu, choć jest równie ważna, powinna być estetyka. Grzejniki żeliwne dostępne na rynku mają bowiem różne rozmiary, kolory i style, co sprawia, że bez problemu dopasujesz do każdego wnętrza.

Grzejniki żeliwne a ogrzewanie gazowe — jak zapobiegać korozji i zapewnić kaloryferom długą żywotność?

Żeby mieć pewność, że grzejniki żeliwne współpracujące z ogrzewaniem gazowym zachowają długą żywotność, należy zastosować kilka podstawowych zasad użytkowania. Do najważniejszych należą:

  • regularna kontrola i konserwacja kaloryferów;
  • upewnienie się, że instalacja grzewcza została wykonana zgodnie z wymogami technicznymi i obowiązującymi przepisami;
  • regularne sprawdzanie ciśnienia wody w instalacji, które pozwoli mieć pewność, że jest ono odpowiednie dla systemu grzewczego;
  • stosowanie jedynie dostosowanych preparatów antykorozyjnych z pominięciem twardych detergentów, które mogłyby uszkodzić powierzchnię kaloryfera.

Grzejniki żeliwne a ogrzewanie gazowe — wady i zalety takiego rozwiązania

Decydując się na zastosowanie grzejników żeliwnych we współpracy z ogrzewaniem gazowym, należy wziąć pod uwagę wszystkie „za” i „przeciw”. Chcemy, abyście mieli pełen obraz takiego rozwiązania, dlatego poniżej przedstawimy zarówno zalety, jak i wady takiego rozwiązania.

Grzejniki żeliwne przy ogrzewaniu gazowym — zalety

Decydując się na zastosowanie grzejników żeliwnych do ogrzewania gazowego, warto mieć na uwadze poniższe atuty:

  • wysoka wydajność cieplna — grzejniki żeliwne są bardziej efektywne energetycznie, co oznacza, że są w stanie wytworzyć znacznie więcej ciepła, niż pozostałe modele dostępne na rynku;
  • trwałość — grzejniki żeliwne, dzięki temu, że wyprodukowano je z wysokiej jakości żeliwa, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i korozję, dzięki czemu, jeśli będą prawidłowo wykorzystywane i konserwowane, mogą działać bez żadnych awarii przez wiele lat;
  • estetyka — nowoczesne grzejniki żeliwne to estetyczne rozwiązania, które doskonale prezentują się w każdym wnętrzu, a już szczególnie w pomieszczeniach urządzonych w stylu retro.

Grzejniki żeliwne przy ogrzewaniu gazowym — wady

Każde, nawet najlepsze rozwiązanie może mieć mankamenty, które sprawiają, że nie każdy użytkownik się na nie decyduje. Nie inaczej jest z zastosowaniem grzejników żeliwnych do ogrzewania gazowego. Do najczęściej wymienianych należy przede wszystkim ciężar kaloryferów, przez co inwestor może mieć problem z ich prawidłowym zainstalowaniem, szczególnie jeśli na ścianach zastosowano płyty g-k. Wówczas potrzebne są dodatkowe stelaże, które pozwolą mieć pewność, że grzejnik żeliwny utrzyma się na ścianie.

Jak prawidłowo dobrać moc grzejnika?

Dobór odpowiedniej mocy grzejnika jest niezwykle ważny, jeśli inwestorowi zależy na stworzeniu efektywnego i jednocześnie oszczędnego systemu grzewczego. Dokładne obliczanie strat cieplnych w poszczególnych wnętrzach i dobór grzejników odbywa się po uwzględnieniu określonych składowych, do których należą nie tylko charakter oraz rodzaj użytkowania poszczególnych pomieszczeń, ale także konstrukcja całego budynku. Konkretne wskazania dotyczące instalacji grzewczej i mocy kaloryferów powinny znajdować się w projekcie budynku. Jeśli jednak inwestor modernizuje stary dom i nie ma takich danych, powinien sam określić moc grzejników. Może w tym celu wykorzystać specjalne kalkulatory lub skorzystać z pomocy fachowców. Wielu właścicieli budynków korzysta także z uproszczonej metody obliczeń, którą przedstawiamy poniżej.

Metoda szacunkowego (przybliżonego) doboru grzejników — poszczególne kroki

  1. Oblicz kubaturę pomieszczenia, uwzględniając jego długość, szerokość oraz wysokość oraz poniższe parametry:
  • dla pokoju i przedpokoju, w którym temperatura otoczenia wynosi 20°C przyjmuje się na 1 m2 od 70 do 80 W mocy grzejnika. Jeśli pomieszczenie ma więcej niż jedno okno albo więcej niż jedną ścianę zewnętrzną, wówczas moc należy zwiększyć do 80-100 W/m2.
  • dla łazienek, w których temperatura otoczenia wynosi 24°C, należy przyjąć 100 – 120 W/1m2 powierzchni. Jeżeli łazienka jest wyposażona w okno lub jedna ze ścian to ściana zewnętrzna, wówczas trzeba zwiększyć moc do 130-150 W na 1m2.
  1. Biorąc pod uwagę tabele wydajności grzejników, które powinny być podane w katalogu producenta, należy wybrać grzejnik o określonej wielkości, który będzie pokrywał wcześniej wyliczone zapotrzebowanie na energię cieplną.

Dokonując obliczeń mocy grzejnika, należy wziąć pod uwagę zapisane w tabelach wartości parametrów, np. 75/65/20°C. Zapis ten oznacza, że Tz (temperatura czynnika przepływającego w instalacji na zasilaniu) wynosi 75°C, Tp (temperatura na powrocie) – 65°C a temperatura w pomieszczeniach (Ti) – 20°C. Jeżeli użytkownik ma inne parametry instalacji lub w danym wnętrzu, np. w łazience chce zastosować inną, komfortową temperaturę (Ti=24°C), wówczas powinien dokonać obliczeń, wykorzystują współczynniki, które dostępne są w tabeli współczynników korekcyjnych.

Jak wygląda zależność: grzejniki a ogrzewanie gazowe niskotemperaturowe?

Osoby, które zdecydują się na niskotemperaturowe ogrzewanie gazowe, powinny wiedzieć, że grzejniki żeliwne starszego typu nie zawsze będą dobrym odbiornikiem ciepła. Zostały bowiem zaprojektowane dla instalacji wysokotemperaturowych np. 70°C/55°C), co oznacza, że przy niższych temperaturach czynnika grzewczego, będą oddawać do pomieszczeń mniej ciepła. Dlatego też, chcąc je wykorzystać w nowoczesnej instalacji grzewczej, której praca oparta będzie na gazowym kotle kondensacyjnym, grzejniki żeliwne będą musiały mieć większą powierzchnię, aby dostarczyć odpowiednią ilość ciepła do pomieszczenia, w którym je zamontowano.

Powyższe nie oznacza jednak, że mały kaloryfer żeliwny nie będzie prawidłowo dogrzewał domu. W zależności od tego, jak będzie działała instalacja, która steruje ogrzewaniem budynku (najczęściej są to sterowniki pokojowe), kocioł gazowy będzie starał się nadrobić za małą powierzchnię grzejnika, podbijając temperaturę powyżej poziomu, w którym pracuje najbardziej wydajnie. Oznacza to niestety większe zużycie gazu, a tym samym wyższe rachunki za ogrzewanie.

Czy zatem oznacza to, że grzejniki żeliwne nie polubią się z ogrzewaniem gazowym? Oczywiście, że nie, ponieważ modernizując dom, właściciele najczęściej docieplają go, co w praktyce oznacza, że kaloryfery żeliwne mają zapas powierzchni, dzięki czemu powinny bez problemu właściwie współpracować z gazowym kotłem kondensacyjnym. Zanim jednak inwestor podejmie decyzję o pozostawieniu starych grzejników żeliwnych lub montażu nowych, dostępnych na rynku, powinien sprawdzić zależność grzejniki żeliwne a ogrzewanie gazowe w swoim domu.

Jaki wpływ na efektywność ogrzewania ma pojemność wodna grzejników?

Grzejniki żeliwne, ze względu na swoje duże rozmiary, na tle innych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku, wyróżniają się dużą pojemnością wodną. Dzięki procesowi technologicznemu można także mówić o ich grubych ściankach, które sprawiają, że mają także olbrzymią pojemność cieplną, zwaną bezwładnością.

Warto mieć na uwadze, że powyższy fakt nie ma większego znaczenia, jeśli chodzi o koszty ogrzewania domu gazem. Owszem, grzejniki żeliwne dłużej będą się nagrzewać, jednak z drugiej strony — będą także wolniej stygnąć. Jeśli zatem w ustalonych warunkach, gdzie np. mamy w pokoju 20°C i chcemy podnieść temperaturę do 21° ilość dostarczonego ciepła będzie taka sama, jak w przypadku grzejników, które rozgrzewają się i stygną szybciej.

Grzejniki żeliwne muszą skutecznie współpracować z kotłem oraz układem sterowania, co oznacza, że ich duża bezwładność może okazać się nieco kłopotliwa. Dzieje się tak szczególnie wtedy, kiedy w domu zastosowano sterowanie pokojowe. Wówczas mechanizm wygląda jak poniżej:

  • we wnętrzu, który wyposażono w czujnik temperatury robi się chłodniej (szczególnie wieczorem, kiedy zachodzi słońce);
  • kocioł odbiera ze sterownika informację, że w pomieszczeniu panuje niższa temperatura, niż założona i wówczas rozpoczyna swoją pracę — ogrzewa wodę krążącą w instalacji grzewczej;
  • grzejniki jeszcze nie nagrzewają się, a w pomieszczeniu robi się coraz chłodniej;
  • po pewnym czasie kaloryfery robią się cieplejsze, przez co podnoszą temperaturę w pomieszczeniu.

W ekstremalnych przypadkach wyżej opisany proces może doprowadzić do dyskomfortu cieplnego użytkowników, którzy w ostateczności przez cały czas będą podnosić temperaturę we wnętrzach, aby jak najszybciej przywrócić komfort cieplny. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ wyższa temperatura będzie oznaczała przegrzewanie, a tym samym wyższe straty ciepła i kolejny dyskomfort.

Na szczęście w praktyce wyżej opisane zjawisko zdarza się niezwykle rzadko, ponieważ pojemność cieplna obecnie budowanych domów jest duża. Warto tutaj mieć na uwadze, że trudno jest realnie ocenić wpływ, jaki pojemność cieplna ma na koszt ogrzewania. Na pewno istnieje i na pewno im większa jest bezwładność grzejników, tym trudniej prawidłowo wyregulować temperaturę otoczenia.

Grzejniki żeliwne a ogrzewanie gazowe — podsumowanie

Podsumowując — czy wymiana grzejników żeliwnych na inne przy zastosowaniu kotła gazowego jest koniecznością? Okazuje się, że nie zawsze. Nowe grzejniki żeliwne, np. marki Castrads produkuje się w sposób, który pozwala na mniejsze zużycie energii przy zapewnieniu lepszej wydajności cieplnej. Warto zatem przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej dokonać wszelkich obliczeń, np. zapotrzebowania budynku i poszczególnych pomieszczeń na ciepło, a następnie oszacować, które rozwiązanie będzie najlepsze. Mogą w tym pomóc specjaliści z naszego sklepu internetowego, którzy o grzejnikach żeliwnych i instalacjach grzewczych wiedzą wszystko. Jeśli zatem pojawią się jakiekolwiek wątpliwości w tym zakresie — zachęcamy do kontaktu.