Grzejniki żeliwne, Porady

Grzejniki żeliwne vs. grzejniki aluminiowe: który rodzaj jest lepszy?

clapham-7-king-768mm-charcoal

Nie da się ukryć, że grzejniki cały czas są integralną częścią instalacji centralnego ogrzewania, dlatego powinno z nim tworzyć jedną, spójną całość. Jaki kaloryfer zatem wybrać do nowszej, a jaki do starszej instalacji? Jak wygląda kwestia: grzejniki żeliwne vs aluminiowe? O jakich zaletach i wadach obu rozwiązań warto pamiętać? Jak dobrać je, aby nie zaburzyły estetyki wnętrza i jednocześnie pracowały efektywnie?

Z artykułu dowiesz się:

  1. Na jakie parametry grzejników warto zwrócić uwagę, wybierając rozwiązania do swojego domu?
  2. Za co warto cenić grzejniki żeliwne?
  3. Co warto wiedzieć o grzejnikach aluminiowych?

Projektując instalację grzewczą, należy wziąć pod uwagę nie tylko urządzenia grzewcze, które będą ją zasilać w energię cieplną, ale również rozwiązania, które będą ciepło oddawać. Choć coraz częściej stosuje się w naszych domach ogrzewanie płaszczyznowe, nie da się ukryć, że nadal najpopularniejszym są grzejniki. Nie należy ich zatem bagatelizować. Wprost przeciwnie. Wybierając grzejniki, trzeba być szczególnie uważnym. Kaloryfery będą nam służyć przez wiele lat. Co więcej, wiele modeli nie należy do najtańszych opcji, a od ich prawidłowego wyboru zależy jakość pracy całej instalacji. Co zatem powinieneś wiedzieć o parametrach grzejników? Jak odpowiedzieć sobie na pytanie: grzejniki żeliwne vs aluminiowe? Mamy nadzieję, że w dzisiejszym wpisie znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Za co warto cenić grzejniki żeliwne?

Wybierając grzejniki do swojego domu, poza parametrami należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego je wykonano, ich pojemność wodną, a także konstrukcję. Wymienione elementy mają wpływ na sposób przekazywania ciepła do otoczenia.

Grzejniki żeliwne to rozwiązania solidne, które wykonano ze stopu wyróżniającego się dużą odpornością na korozję. Decydując się na nie, nie trzeba martwić się jakością wody przepływającej przez instalację.

Zalety i wady grzejników żeliwnych

Grzejniki żeliwne, zwane również żeberkowymi okazały się rozwiązaniem niezawodnym i skutecznym. Ich producenci podkreślają, że mogą działać bezawaryjnie nawet do 50 lat. Choć do niedawna były wymieniane na inne modele, ponownie wracają do łask. Nic w tym dziwnego, ponieważ uznawane są za „pancerne” kaloryfery, których konstrukcja jest odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Warto również zwrócić uwagę na dużą bezwładność cieplną, która w przypadku instalacji grzewczej z kotłem na paliwa stałe postrzegana jest jako zaleta. Choć pomału się nagrzewają, także wolniej stygną. Oznacza to, że grzejniki żeliwne pozostają ciepłe, nawet jeśli w palenisku wygasł już ogień.

Dla niektórych osób wadą grzejników żeliwnych jest to, że zajmuje on znacznie więcej miejsca niż grzejniki aluminiowe płytowe. Może to mieć szczególne znaczenie, jeśli właściciel domu ma ograniczoną przestrzeń. Ponadto należy mieć na uwadze, że grzejniki żeliwne, zwane również żeberkowymi niezbyt nadają się do łazienek, w których uniwersalnym rozwiązaniem są grzejniki drabinkowe  dodatkowym zasilaniem na prąd. Dla niektórych osób mankamentem grzejników żeliwnych starszego typu jest także brak termostatu, który pozwala dostosować temperaturę do aktualnych potrzeb.

Jeszcze do niedawna wygląd grzejników żeliwnych pozostawiał wiele do życzenia, przez co ich właściciele upiększali je, malując posiadane modele na kolory podobne do tych, które znajdowały się na ścianach. Obecnie jednak producenci grzejników żeliwnych produkują rozwiązania, które przyciągają wzrok i mają szczególnie dekoracyjny charakter. Dzięki temu stają się centralnym punktem wyposażenia wnętrza, stając się jednocześnie jego ozdobą.

Ostatnią wadą, która jeszcze do niedawna była wymieniana była przez użytkowników, jest fakt, że starsze modele grzejników żeliwnych mogą mieć problem z prawidłową współpracą z nowoczesnymi instalacjami grzewczymi. Obecnie jednak producenci proponują rozwiązania, które doskonale radzą sobie we współpracy z kondensacyjnymi kotłami gazowymi. Jednym z takich rozwiązań są grzejniki żeliwne Castrads.

Co warto wiedzieć o grzejnikach aluminiowych?

Grzejniki aluminiowe, podobnie jak kaloryfery żeliwne, również mają budowę członową. Różnica polega na tym, że modele wykonane z aluminium są o wiele lżejsze, dlatego można je bez problemu zawiesić nawet na ścianach wykonanych z płyt g-k, czyli takich o lekkiej konstrukcji. Wyróżniają się niewielką bezwładnością cieplną, dzięki czemu doskonale współpracują z urządzeniami grzewczymi, które wyróżniają się automatyczną regulacją temperatury.

Warto podkreślić, że aluminium należy do metali miękkich, co przekłada się na większe narażenie kaloryferów aluminiowych na uszkodzenia mechaniczne.  Trzeba także pamiętać o tym, że materiał, z jakiego je wykonano sprawia, że bardziej są zagrożone korozją elektromechaniczną, dlatego lepiej nie łączyć ich z instalacją, która wykonana jest z rur miedzianych.

Najważniejsze zalety grzejników aluminiowych

Grzejniki aluminiowe doskonale sprawdzą się w każdej instalacji, która oparta jest na systemach zamkniętych, np.:

  • instalacjach centralnych;
  • samodzielnych instalacjach;
  • jedno- lub dwutorowych instalacjach.

Grzejniki aluminiowe doskonale współpracują z instalacjami, które zbudowano z elementów wykonanych ze stali, miedzi, żeliwa mosiądzu lub aluminium oraz tworzysz sztucznych. Jeśli zdecydujesz się na połączenie kaloryfera wykonanego z aluminium z rurami, które wykonano z miedzi, musisz pamiętać o złączce, która będzie wykonana ze stali lub żeliwa oraz uszczelnieniu połączenia taśmą teflonową.

Dlaczego grzejnik aluminiowy jest tak chętnie wybierany przez użytkowników? Ponieważ decydując się na to rozwiązanie właściciel budynku może liczyć na spore oszczędności, m.in.:

  • wody — kaloryfery aluminiowe 10-członowe do prawidłowego działania potrzebują jedynie 3 litry wody, czyli znacznie mniej, niż potrzebują inne rodzaje grzejników;
  • energii — grzejniki aluminiowe szybciej się nagrzewają i oddają ciepło do otoczenia, co przekłada się na mniejsze rachunki i prawidłowy komfort cieplny;
  • pieniędzy — decydując się na grzejnik aluminiowy żeberkowy lub tradycyjny, właściciel budynku może liczyć na jego atrakcyjną cenę. Okazuje się, że tego typu rozwiązania mogą być tańsze nawet o 50% od innych rodzajów grzejników. Kaloryfery aluminiowe są także odporne na korozję, co przekłada się na ich długą żywotność.

Grzejniki żeliwne vs. aluminiowe — podsumowanie

Jak można było przekonać się w powyższym artykule, każdy grzejnik ma swoje wady i zalety. To powoduje, że wielu inwestorów ma kłopot z wyborem ostatecznego rozwiązania. Wybór odpowiedniego kaloryfera powinien być uzależniony przede wszystkim od projektu instalacji grzewczej. Należy wziąć pod uwagę nie tylko parametry, jakimi powinien się charakteryzować, ale również materiał, z jakiego go wykonano. Podczas podejmowania decyzji zakupowej, należy także wziąć pod uwagę aranżację wnętrz, w jakich ma się znaleźć grzejnik. Jeśli zatem chcesz poznać odpowiedź na pytanie grzejniki żeliwne vs. aluminiowe — musisz wiedzieć, że nie można jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ na wybór kaloryfera składa się wiele czynników.