Grzejniki żeliwne, Porady

Jak dbać o grzejniki żeliwne? Praktyczne wskazówki i porady

grace 4

Grzejniki żeliwne to modele niezniszczalne, uważane za kaloryfery ponadczasowe i wyjątkowe, nie tylko pod względem materiału, ale także właściwości dekoracyjnych. Warto zatem odpowiednio o nie zadbać, zarówno o starsze modele, jak i te nowe, które oferują współcześni producenci. Zadbane grzejniki żeliwne staną się funkcjonalnymi urządzeniami grzewczymi, które przez kolejne lata będą działały bez zrzutu i ogrzewały wnętrza. Dlaczego czyszczenie grzejników żeliwnych jest ważne? Jakie inne zadania warto wykonać chcąc o nie zadbać? Na te jakże ważne pytania będziemy szczegółowo odpowiadać w dzisiejszym wpisie.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak prawidłowo wyczyścić kaloryfer żeliwny?
  2. Jak odświeżyć wygląd kaloryfera — poszczególne kroki
  3. W jaki sposób odpowietrzyć grzejnik żeliwny?

Jak prawidłowo wyczyścić kaloryfer żeliwny z kurzu?

Chcąc prawidłowo wyczyścić grzejnik żeliwny, należy wykorzystać odpowiednie narzędzia. Mowa tutaj o specjalnej szczotce do czyszczenia kaloryferów. Dzięki niej czyszczenie grzejników żeliwnych nie będzie niczym trudnym, szczególnie kurz nie będzie żadnym problemem. Jeśli zależy Ci na usunięciu rdzy, będziesz musiał wyposażyć się w szlifierkę kątową, która ma zamontowaną ściernicę.

Czyszczenie grzejników żeliwnych z kurzu

Choć mogłoby się wydawać, że grzejniki żeliwne odchodzą w niepamięć, okazuje się, że nie jest to prawda. Coraz więcej osób powraca do tego rozwiązania, ponieważ doskonale wpisuje się w styl retro i vintage, który coraz bardziej zyskuje na popularności. Decydując się na to rozwiązanie trzeba jednak pamiętać, że pomiędzy kolejnymi żeberkami zbiera się kurz, który trzeba regularnie usuwać — minimum dwa razy do roku — przed sezonem grzewczym i tuż po nim. Jest to niezwykle ważne, ponieważ po uruchomieniu kaloryferów w domu będzie wyczuwalny nieprzyjemny zapach palonego kurzu.

Czyszczenie grzejników żeliwnych z kurzu nie wymaga specjalnych umiejętności. Wystarczy specjalna szczotka, która wyróżnia się długim trzonkiem oraz lekko spłaszczoną końcówką, która wykonana jest z mikrofibry. Warto mieć na uwadze, że tego typu szczotka jest antystatyczna, dzięki czemu nie przyciąga kurzu i dodatkowo zapobiega jego rozprzestrzenianiu się. Jeśli nie masz takiej w domu, do czyszczenia grzejnika żeliwnego z kurzu warto wykorzystać szczotkę przeznaczoną do czyszczenia butelek. Oprócz szczotki do usuwania kurzu należy także zaopatrzyć się w bawełnianą ściereczkę oraz preparat przeciwko kurzowi, dzięki czemu opóźnisz proces ponownego osadzania się kurzu. Jeśli należysz do osób, które lubią wygodniejsze rozwiązania, warto zastosować odkurzacz z zamontowaną ssawką i małą szczotką. Rozwiązanie jest skuteczne, jeśli nie musisz usuwać kurzu, który pomiędzy żeberkami zbierał się przez kilka lat.

Czyszczenie grzejników żeliwnych z rdzy?

Grzejniki żeliwne mają to do siebie, że czasami osadza się na nich rdza, przez którą nie prezentują się zbyt estetycznie. Dotyczy to także kaloryferów, które były kilkukrotnie malowane — zacieki z farby oraz inne plamy to norma w przypadku tego rozwiązania. Dlatego też warto co jakiś czas (najlepiej raz na kilka lat) poddać je gruntownej renowacji.

Czyszczenie grzejników żeliwnych z rdzy oraz starej farby należy rozpocząć od usunięcia starej farby. Zadanie to można wykonać delikatnie szlifując powierzchnię grzejnika. W związku z tym, że grzejnik żeliwny, a dokładniej jego żeberka, ma nieregularny kształt, warto w tym celu wykorzystać szlifierkę oscylacyjną. Następnym krokiem, jaki wykonuje się podczas renowacji grzejnika, jest usunięcie rdzy za pomocą szlifierki kątowej. Należy ją wyposażyć w ściernicę szczotkową, czyli końcówkę, która posiada stalowe druty albo sztywne druty nylonowe. Ostatnim etapem renowacji jest malowanie. Grzejniki żeliwne najlepiej pomalować farbą akrylową. Opcjonalnie można także wykorzystać farby do grzejników w sprayu, które pozwalają na prostą i szybką aplikację.

Jak odświeżyć wygląd kaloryfera — poszczególne kroki

Zanim rozpoczniesz malowanie grzejnika żeliwnego, należy najpierw przygotować podłoże. Przed nałożeniem farby trzeba najpierw spuścić wodę z kaloryfera, a następnie odłączyć go od instalacji. Jeśli powieszony jest na ścianie, trzeba go stamtąd zdjąć. Teraz czas zająć się ich faktycznym przygotowaniem.

Jeśli są bardzo mocno zniszczone, należy wykonać poniższe czynności:

  • dokładnie oczyść metalowe grzejniki z rdzy;
  • usuń stare powłoki farby;
  • przetrzyj powierzchnię kaloryfera papierem ściernym, dzięki czemu stanie się ona gładka i jednolita;
  • odtłuść powierzchnię i odpyl ją;
  • metalowe części grzejnika dokładnie zagruntuj.

Kaloryfery żeliwne, które są mało zniszczone i jedyne co chcesz zrobić to odświeżyć lub zmienić kolor trzeba:

  • przeszlifować starą powierzchnię delikatnymi ruchami, za pomocą szlifierki lub papieru ściernego owiniętego na klocku;
  • po całkowitym zmatowieniu i wyrównaniu powierzchni należy usunąć pył wilgotną szmatką i całość odtłuścić;
  • nałożyć nową powłokę.

Wybór odpowiedniej farby do grzejników

Zanim nałożysz nową powłokę, wybierz odpowiednią farbę. Najlepsze w tym wypadku będą specjalne:

  • farby do rur i grzejników, które będą w stanie wytrzymać wysokie temperatury;
  • farby ftalowe albo akrylowe, które stosuje się do malowania metalu — tutaj należy mieć na uwadze, aby wytrzymały temperaturę do co najmniej 30-40°C i dokładnie kryły powierzchnię;
  • farby akrylowe szybkoschnące oraz dobrze kryjące;
  • farby wodorozcieńczalne.

Grzejnik żeliwny Castrads Neptune

Jak prawidłowo nanieść farbę?

Aby prawidłowo nanieść farbę na kaloryfer żeliwny, można wykorzystać:

  • pędzla o zakrzywionym trzonku, który jest przeznaczony specjalnie do malowania grzejników;
  • farby do grzejników w sprayu;
  • rękawicy malarskiej;
  • pistoletu natryskowego;
  • specjalnego wygiętego łukowato pałąka, który pozwoli prawidłowo wymalować rury grzejnika.

Jaka pora będzie dobra dla malowania grzejnika?

Chcąc pomalować grzejnik żeliwny, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Pierwszą i najważniejszą sprawą jest to, aby nie malować kaloryferów, kiedy są one gorące. Ich temperatura nie powinna przekraczać 30°C. Jeśli kaloryfer będzie zbyt ciepły, farba będzie za szybko wysychać.

Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać jest czas pomiędzy pierwszym a drugim malowaniem. Nie powinien on wynosić mniej niż 4 godziny. Po całkowitym wyschnięciu kaloryfera, czyli po około 24 godzinach, można ponownie uruchomić żeliwny grzejnik.

W jaki sposób odpowietrzyć grzejnik żeliwny?

Kiedy rozpoczyna się okres grzewczy, warto sprawdzić, czy grzejniki nagrzewają się równomiernie. Może bowiem okazać się, że tak nie jest i co więcej — kaloryfery będą wydawać dziwne odgłosy. Jest to charakterystyczny znak, który jasno informuje, że w grzejniku i instalacji grzewczej zgromadziło się powietrze. Może ono doprowadzić do korodowania niektórych elementów, a także awarii grzejnika. Co zatem zrobić w takim wypadku? Odpowietrzyć kaloryfer. Poniżej przedstawiamy poszczególne kroki.

Na samym wstępie należy odczytać ciśnienie wody, jakie występuje w całym systemie grzewczym. Następnie wyłącza się kocioł oraz pompę obiegową instalacji centralnego ogrzewania. Dobrze jest także zakręcić zawór grzewczy, który prowadzi do odpowietrzanego kaloryfera. Następnie trzeba przygotować naczynie, do którego będzie spływała woda.

Jeśli odpowietrzenia wymaga tradycyjny grzejnik żeliwny, do odpowietrzenia należy wybrać dwa płaskie klucze nastawne. Należy nimi delikatnie odkręcić śrubunek i poluzować do momentu, w którym usłyszysz syk wydobywającego się powietrza. Kiedy pojawi się wyciek wody, należy przerwać odkręcanie. Gdy cała woda wypłynie, wówczas można ponownie dokręcić śrubunek.

Kiedy odpowietrzanie grzejnika żeliwnego będzie zakończone, a zawory grzewcze ponownie odkręcone, po raz kolejny trzeba sprawdzić ciśnienie w instalacji. Jeśli jest prawidłowe, należy je dokręcić. Teraz można włączyć kocioł i pompę centralnego ogrzewania.

Czyszczenie grzejników żeliwnych — podsumowanie

Prawidłowe i regularne czyszczenie grzejników żeliwnych oraz dbałość o ich wygląd i prawidłową pracę sprawią, że wspomniane urządzenia grzewcze będą w stanie pracować bez zarzutu przez wiele lat (niektórzy producenci twierdzą, że nawet przez pół wieku). Wystarczy stosować się do powyższych wskazówek.

Jeśli jednak będziesz miał pytania w tym zakresie, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy chętnie odpowiedzą na każde pytanie.