Grzejniki żeliwne, Porady

Wymiana grzejników żeliwnych w bloku — na co zwrócić uwagę i jak wybrać odpowiednie modele?

Wymiana grzejników żeliwnych w bloku

Remont mieszkania to nie lada wyzwanie. W zależności od tego, jaki duży ma być, trzeba odpowiednio zaplanować nie tyko budżet, ale również działania. Osoby, które chcą całkowicie zmodernizować mieszkanie, zmuszone będą także wymienić grzejniki na nowe. Jak wygląda wymiana grzejników żeliwnych w bloku? Jakie warunki trzeba spełnić, aby później nie mieć problemów? Czy można to zrobić bez pozwolenia? Na te istotne pytania odpowiadamy w naszym dzisiejszym wpisie.

Czy wymiana grzejnika żeliwnego w bloku wymaga pozwolenia?

Odpowiedź na to pytanie z pewnością rozczaruje wiele osób. Nawet jeśli jesteś właścicielem mieszkania własnościowego w bloku, który jest zarządzany przez wspólnotę lub spółdzielnię, wymiana, przesunięcie lub likwidacja grzejnika żeliwnego będzie wymagała odpowiedniego pozwolenia. Choć brzmi to paradoksalnie, pamiętaj, że jesteś właścicielem mieszkania, a nie instalacji grzewczej, która się w nim znajduje.

Jak to jest możliwe? Otóż każdy lokal mieszkalny oddawany jest użytkownikowi z zamontowanymi grzejnikami, których lokalizacja wymuszona jest przez piony grzewcze. Dlatego też, jeśli zależy Ci na wymianie grzejników żeliwnych w bloku, które nie pasują do Twojej wizji wnętrza, musisz zgłosić się do administracji, wspólnoty lub spółdzielni i uzyskać odpowiednie pozwolenie.

Wymiana grzejników żeliwnych w bloku, nawet jeśli posiadasz mieszkanie własnościowe, nie jest taka prosta, jak zakładamy. I nie chodzi tutaj tylko o zgromadzenie odpowiedniego budżetu, stworzenie projektu aranżacji, czy wyszukanie odpowiedniej ekipy remontowej. Na przeszkodzie mogą stanąć najzwyczajniej w świecie… formalności, jakich należy dokonać przed wymianą. O czym trzeba pamiętać przed wymianą — na to pytanie odpowiadamy poniżej.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Czy wymiana grzejnika żeliwnego w bloku wymaga pozwolenia?
  2. Jakie ważne informacje powinno zawierać podanie o wymianę grzejników w bloku?
  3. Czy wymiany grzejnika w bloku można dokonać w okresie grzewczym?
  4. Kiedy wymiana grzejników żeliwnych w bloku jest konieczna?

Bilans cieplny budynku — czym jest i dlaczego ważne jest jego zachowanie?

Bez względu na to, czy blok jest nowy, czy jesteś właścicielem mieszkania w starej kamienicy, w każdym budynku instalacja grzewcza została zaprojektowana w sposób, który pozwala na zachowanie tzw. bilansu cieplnego budynku. Co to takiego? Bilansem energetycznym nazywa się różnicę pomiędzy uzyskiem energii cieplnej, a jej niepotrzebną stratą. Już na etapie projektowania budynków specjaliści dążą do tego, aby zyski energii były jak największe, a traty jak najmniejsze. Takie działanie ma za zadanie obniżyć koszty ogrzewania. Jeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, który sam budowałeś, zapewne wiesz, o czym mówimy. Jeżeli natomiast kupiłeś mieszkanie w bloku — bilans cieplny budynku zaplanował za Ciebie ktoś inny.

Decydując się na mieszkanie w bloku lub w kamienicy musisz wiedzieć, że ciepło, które generują kaloryfery zarówno Twoje, jak i sąsiadów ogrzewają nie tylko mieszkanie, w którym są zamontowane, ale również przenikają przez ściany. Sytuacja ta została uwzględniona już na etapie planowania i budowy obiektu. Jeśli zatem zdecydujesz się na wymianę grzejnika żeliwnego w bloku, przesunięcie go lub jego całkowitą likwidację, możesz nieświadomie zaburzyć przepływ ciepła oraz zmienić parametry grzewcze całego bloku/kamienicy. Właśnie dlatego nie można zapominać, że takie działania wymagają odpowiedniego podania i zgody zarządcy budynku.

Grzejnik żeliwny Neptune

Blok/kamienica — kto odpowiada za ich ogrzewanie?

Bez względu na to, czy likwidacja lub wymiana grzejników żeliwnych w bloku dotyczy łazienki, salonu, czy kuchni, zanim rozpoczniesz jakiekolwiek prace remontowe z tym związane, musisz uzyskać pozwolenie. Wyobraź sobie taką sytuację — Twój sąsiad, który mieszka w środkowym mieszkaniu uznaje, że grzejnik w salonie nie jest mu potrzebny, bo ogrzewają go inni sąsiedzi, więc zawsze jest ciepło i nie ma za dużo strat. Demontuje go zatem, przez co zaburza bilans cieplny całego budynku. Co to oznacza dla Ciebie? Przede wszystkim, że grzejniki, które znajdują się w bliskim sąsiedztwie będą musiały grzać znacznie mocniej, aby tę stratę wyrównać. Oznacza to, że rachunki za ogrzewanie wzrosną. Właśnie dlatego w każdym bloku lub kamienicy instalacją grzewczą zarządza wspólnota mieszkaniowa.

Jakie ważne informacje powinno zawierać podanie o wymianę grzejników w bloku?

Pozwolenie, jakie powinieneś uzyskać na wymianę grzejników żeliwnych w bloku, nie powinno Cię zniechęcać. Pamiętaj jedynie o tym, aby do dokumentu dołączyć projekt modernizacji instalacji oraz informacje na temat modelu nowego grzejnika, jaki wybrałeś. Ostatnia informacja jest niezbędne ze względu na moc wybranego kaloryfera, która powinna być taka sama, jak wymienianego grzejnika żeliwnego.

Przy składaniu podania o wymianę grzejnika, należy pamiętać, że może to zrobić osoba, która posiada tytuł prawny do danego mieszkania.

Wymiana grzejników żeliwnych w bloku — na jaki koszt się nastawić?

Jeśli planujesz remont instalacji grzewczej, powinieneś także uwzględnić w budżecie środki, które będą potrzebne na pokrycie dodatkowych kosztów. Chodzi przede wszystkim o koszt spuszczenia wody z instalacji oraz przełożenia podzielników na nowo zainstalowane kaloryfery. Aby móc przeprowadzić remont, należy umówić się z przedstawicielem zarządcy, który dokona wspomnianych wyżej działań. Wzory podań zazwyczaj można znaleźć na stronach internetowych spółdzielni albo u zarządcy bloku.

Czy wymiany grzejnika w bloku można dokonać w okresie grzewczym?

Chciałbyś dokonać wymiany grzejników żeliwnych w bloku w okresie grzewczym, jednak nie wiesz, czy jest to możliwe? Spieszymy z odpowiedzią na to pytanie. Oczywiście takie działanie jest możliwe, jednak musisz spodziewać się dodatkowych kosztów. Jeśli to możliwe, lepszym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie prac remontowych poza okresem grzewczym, kiedy na zewnątrz panuje wiosna albo lato. Wówczas możesz uniknąć kosztów spuszczania wody z całej instalacji.

Co zrobić, jeśli stary grzejnik żeliwny nagle przestał działać, widać na nim oznaki znacznej korozji lub co gorsza — zaczął przeciekać? Czy da się wymienić kaloryfer w bloku w okresie grzewczym bez konieczności spuszczania wody? Jeśli blok, w którym chcesz wymienić grzejnik żeliwny, jest nowy albo instalacja grzewcza w starym budynku została już wyremontowana, wówczas wymiana kaloryfera na nowy będzie wymagała od użytkowników jedynie zamknięcia dopływu i odpływu ciepła na rozdzielaczu albo zaworu przyłączeniowego przy samym urządzeniu.

Jeśli wymieniasz kaloryfer w starym bloku, w którym instalacja grzewcza nigdy nie była remontowana i modernizowana, musisz liczyć się z tym, że spuszczenie wody z całej instalacji niestety będzie konieczne, ponieważ na poszczególnych urządzeniach nie zamontowano tzw. zaworów przyłączeniowych. Dlatego wymiana grzejników żeliwnych w bloku może wymagać spuszczenia wody z całości instalacji albo tylko z jednego pionu. Taki zabieg może okazać się kłopotliwy z kilku powodów. Przede wszystkim:

  • Twoi sąsiedzi będą przez kilka godzin pozbawieni ogrzewania;
  • mogą pojawić się kolejne usterki, które najczęściej objawiają się podczas spuszczenia i ponownego otwarcia instalacji;
  • przyspieszenie korozji, jeśli w instalacji zastosowano rury stalowe (dzieje się tak przy każdym spuszczeniu wody, które powoduje przedostanie się do nich powietrza);
  • problem z całościowym odpowietrzeniem instalacji, jeśli Twoje mieszkanie znajduje się na ostatnim piętrze budynku.

Wskazówka!

Aby w przyszłości uniknąć powyższych problemów, w czasie remontu instalacji centralnego ogrzewania podczas sezonu grzewczego, dobrze jest zamontować od razu lub wymienić zawór na kaloryferze w bloku. Dzięki założeniu rozdzielacza można zamykać i otwierać dopływ ciepła.

Innym sposobem na uniknięcie problemów jest również wybór grzejnika, który wyposażony jest zawór przyłączeniowy, który zazwyczaj znajduje się w dolnej części urządzenia, jednocześnie nie zaburzając jego estetyki. Kiedy już wymienisz kaloryfer, koniecznie go odpowietrz.

Kiedy wymiana grzejników żeliwnych w bloku jest konieczna?

Zły stan techniczny urządzeń grzewczych to podstawowy powód, przez który wymiana grzejników żeliwnych w bloku jest konieczna. Dla wielu osób również względy estetyczne mają ogromne znaczenie. Wygląd wnętrz, które chcesz urządzić w określonym stylu, często generuje konieczność wymiany starego grzejnika na nowy — dekoracyjny, który designem będzie pasował do aranżacji. Nowoczesne grzejniki dekoracyjne, które są dostępne na rynku, powstają obecnie w duchu minimalizmu oraz sztuki użytkowej. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób chętnie wykorzystuje je w swoich mieszkaniach.

Czy zastosowanie maskownicy na stare grzejniki żeliwne to dobre rozwiązanie?

Jeśli Twoje grzejniki żeliwne są sprawne i nie planujesz w najbliższym czasie ich wymiany, możesz zatrudnić firmę, która je dla Ciebie odnowi lub wykorzystać estetyczne maskownice. Pamiętaj jednak o tym, że zamontowane osłony na grzejnik mogą powodować większe straty ciepła, podobnie jak wielokrotne malowanie powierzchni grzejnika. Dlatego, jeśli podobają Ci się grzejniki żeliwne i chciałbyś je pozostawić w swoim mieszkaniu, a także jednocześnie zastosować ekonomiczne rozwiązania, warto spojrzeć na grzejniki żeliwne Castrads, które są jednocześnie urządzeniami energooszczędnymi i eleganckimi. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat, zachęcamy do kontaktu ze specjalistami pracującymi w sklepie internetowym zeliwnegrzejniki.pl. Mamy nadzieję, że ich wiedza i doświadczenie pomogą Ci podjąć ostateczne decyzje zakupowe.