Grzejniki żeliwne, Porady

Czym są grzejniki żeliwne i jak działają?

rococo 3

Grzejniki  żeliwne wyróżniają się małymi oporami hydraulicznymi, co sprawia, że najczęściej spotyka się je w obiegach grawitacyjnych. Co więcej, kaloryfer wykonany z żeliwa długo „trzyma ciepło” i doskonale sprawdza się we współpracy z kotłami wysokotemperaturowymi na paliwa stałe, choć nie tylko. Nowoczesne grzejniki żeliwne dostępne obecnie na rynku są w stanie współpracować z każdą instalacją grzewczą. Warto o tym pamiętać budując stylowy dom, w którym mogą stać się praktyczną ozdobą wnętrza. Czy to wszystko, co trzeba wiedzieć, wybierając to rozwiązanie? Oczywiście, że nie. W dzisiejszym wpisie przedstawimy najważniejsze informacje, które powinna wiedzieć każda osoba początkująca w temacie grzejników żeliwnych. Jesteś ciekaw, co mamy do powiedzenia?

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak wygląda budowa grzejnika żeliwnego?
  2. Które elementy są charakterystyczne dla grzejników żeliwnych?
  3. O czym pamiętać podczas montażu grzejników wykonanych z żeliwa?
  4. Dlaczego płukanie żeliwnych grzejników jest ważne?
  5. Czy grzejniki żeliwne sprawdzą się podczas pracy w obiegu wymuszonym?
  6. Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając grzejnik żeliwny?
  7. Jak sprawnie odpowietrzyć grzejnik żeliwny?

Jak wygląda budowa grzejnika żeliwnego?

Żeliwne grzejniki żeberkowe należą to jeden z rodzajów kaloryferów członowych. W zależności od wielkości składa się z określonej liczby takich samych ogniw, które potocznie nazywa się żeberkami. Najprostsze i najbardziej znane wersje to te, w których grzejnik ma postać jednolitego bloku, który został uformowany tak, że wyposażono w dwa cienkościenne kanały pionowe, które połączono dwoma poziomymi.

Kanały poziome — dolny i górny, zostały dodatkowo zaopatrzone w króćce poprzeczne — gwintowane z płaskimi powierzchniami czołowymi. Dzięki możliwości skręcenia ich ze sobą można bez problemu uzyskać zestawy wyposażone w różną liczbę żeberek. Dwa skrajne króćce wykorzystuje się do połączenia grzejnika z instalacją. Pozostałe dwa pozostają zaślepione.

Żeliwo wykazuje dużą odporność na korozję, co oznacza, że grzejniki żeliwne są bardzo trwałe (producenci twierdzą, że czas ich bezproblemowego użytkowania może wynosić nawet 50 lat). Nie wykazują także wrażliwości na jakość wody. Oznacza to, że grzejniki żeliwne nie są szczególnie zagrożone tzw. korozją elektrochemiczną, do której dochodzić może, jeśli w jednej instalacji zastosowano metale cechujące się różną aktywnością chemiczną, czyli bardziej (mosiądz, miedź) lub mniej (aluminium) szlachetne. Grzejniki żeliwne bez problemu można połączyć z rurami, które wykonane są ze wszystkich obecnie stosowanych materiałów. Ich ciśnienie w układzie nie powinno na ogół przekraczać 0,6 MPa, a temperatura 95°C.

Które elementy są charakterystyczne dla grzejników żeliwnych?

Grzejniki żeliwne wyróżniają się dużymi przekrojami wewnętrznymi, które doprowadzają do małych oporów przepływu. Dlatego też doskonale sprawdzają się w instalacjach z grawitacyjnym obiegiem wody, który następuje bez udziały pompy (jedynie podczas naturalnego unoszenia się lżejszej, ogrzanej wody, która wypierana jest ku górze przez cięższą, chłodną wodą. Mowa tutaj o zasadzie konwekcji).

Jeżeli zatem w trakcie remontu nie przewidujesz wymiany instalacji na nową, a stara była oparta na współpracy z grzejnikami żeliwnymi członowymi, wówczas powinieneś zastosować kocioł z żeliwnym wymiennikiem ciepła, który lepiej dostosuje się do pracy z tego typu systemem grzewczym.

Wielkość zastosowanych w kaloryferze przekrojów zwiększa pojemność wodną. Dodając do nich sporą masę żeliwa, użytkownik może liczyć na grzejniki z dużą bezwładnością cieplną, co oznacza, że wolniej się nagrzewają, jednak znacznie dłużej przechowują i oddają ciepło po ustaniu zasilania z instalacji grzewczej. Biorąc pod uwagę tradycyjne systemy, zwłaszcza zasilane kotłami na paliwa stałe, uznawano to za zaletę. Obecnie jednak, przy zastosowaniu nowoczesnych systemów grzewczych akumulacyjność starego rodzaju grzejników żeliwnych może stać się problemem. Warto zatem zwrócić uwagę na innowacyjne rozwiązania, jakie oferuje rynek, które doskonale współpracują z tymi instalacjami.

O czym pamiętać podczas montażu grzejników wykonanych z żeliwa?

Grzejniki żeliwne, ze względu na materiał wykonania są stosunkowo ciężkie. W czasach, kiedy domy budowano z masywnych cegieł, czy betonu wieszanie ich na ścianach nie stanowiło żadnego problemu. Obecnie, jednak kiedy do budowy domów stosuje się lekkie technologie, warto zwrócić na to uwagę. Mocując grzejniki żeliwne w nowoczesnym budownictwie, trzeba koniecznie zastosować specjalne rodzaje zawieszeń lub postawić na modele montowane na nóżkach.

Dlaczego płukanie żeliwnych grzejników jest ważne?

W grzejnikach żeliwnych często pojawiają się wewnętrzne zanieczyszczenia. Aby działały prawidłowo, dobrze jest regularnie je płukać. Ze względu na wspomniane zanieczyszczenia, nie zaleca się łączenia kaloryferów wykonanych z żeliwa razem z grzejnikami stalowymi czy aluminiowymi.

Czy grzejniki żeliwne sprawdzą się podczas pracy w obiegu wymuszonym?

Jeżeli instalacja centralnego ogrzewania w Twoim domu pracuje w obiegu wymuszonym, czyli takim, gdzie obieg wody pojawia się dzięki pracy pompy, dobrze jest zainstalować przed nią filtr siatkowy, który uchroni ten element przed zanieczyszczeniami wewnętrznymi, jakie mogą pojawić się w grzejnikach żeliwnych. Filtr należy dodatkowo czyścić.

Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając grzejnik żeliwny?

Wybierając grzejniki żeliwne, należy zwrócić szczególna uwagę na kilka parametrów, które pozwolą mieć pewność, że wybrany model spełni oczekiwania użytkowników i będzie w stanie ogrzać wnętrze, w którym ma zostać zamontowany. Do najważniejszych należą:

  • moc jednego żeberka;
  • pojemność wodna kaloryfera;
  • waga żeberka;
  • rozstaw żeberek.

Najważniejszym parametrów, który zawsze należy uwzględnić przy dobieraniu odpowiedniej wielkości grzejnika żeliwnego, jest moc jednego żeberka. Jedno żeberko orientacyjnie ma moc cieplną, która wynosi 130 W (mowa o kaloryferze, którego wysokość wynosi około 60 cm).

Kolejnym istotnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę szczególnie w nowoczesnym budownictwie, jest masa grzejnika żeliwnego. Waga tego rozwiązania jest duża, przez co należy pamiętać o bezpiecznym montażu.

Jak sprawnie odpowietrzyć grzejnik żeliwny?

Obecnie grzejniki żeliwne powracają do łask. Zarówno stare, jak i nowe grzejniki żeliwne pomimo dużej bezwładności czasami nie są w stanie prawidłowo dogrzać wnętrza. Okazuje się, że problemem może być jego zapowietrzenie, które powoduje, że kaloryfer nie jest w całości wypełniony wodą.

Na szczęście powyższy problem można szybko rozwiązać. Odpowietrzenie starszego typu grzejnika wymaga ręcznego, a nowszego — automatycznego systemu odpowietrzania. Automatyczne systemy mają tę zaletę, że odpowietrzają kaloryfery żeliwne samoczynnie, bez udziału użytkowników. Inaczej kwestia ta wygląda przy starszych modelach, w których w grę wchodzi jedynie ręczne odpowietrzenie. Jak to zrobić? Zadanie nie jest trudne, jednak wymaga wykorzystania określonych narzędzi. Warto również pamiętać o tym, aby grzejniki żeliwne w kamienicach i mieszkaniach odpowietrzać, kiedy rozpocznie się sezon grzewczy.

Aby prawidłowo odpowietrzyć grzejnik żeliwny, należy pamiętać o poniższych krokach:

  1. Zakręcić zawór termostatyczny.
  2. Na wszelki wypadek podłożyć pod grzejnik folię.
  3. Sprawdzić, gdzie znajduje się otwór wylotowy odpowietrznika.
  4. Przekręcić wylotowy odpowietrznik w dół, żeby woda, która będzie uchodzić na zewnątrz nie pobrudziła ściany.
  5. Przed przystąpieniem do odpowietrzania przygotować naczynie na wodę, np. wiaderko plastikowe.
  6. Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać jest delikatne poluzowanie śruby zaworu. Następnie, wykorzystując śrubokręt, trzeba odkręcić śrubę z wyczuciem, trzymając wcześniej przygotowane naczynie w pogotowiu — od dołu. Razem z powietrzem wydostanie się trochę wody.
  7. Kiedy woda nie będzie zawierać powietrza, należy zakręcić śrubkę odpowietrznika.
  8. Ścierką lub ręcznikiem papierowym trzeba osuszyć odpowietrznik. Następnie należy odkręcić zawór i ustawić głowicę termostatyczną w poprzednim położeniu, żeby grzejnik ponownie stał się ciepły.

Podsumowanie

Grzejniki żeliwne wracają do łask. Mnogość zalet, jakie reprezentują sprawia, że jest to doskonała alternatywa dla innych urządzeń grzewczych, jakie są dostępne na rynku. Co więcej, oferowane obecnie modele to rozwiązanie, które przypadnie do gustu osobom ceniącym sobie styl retro w nowym wydaniu. Jednym z modeli, na który warto zwrócić uwagę, jest grzejnik żeliwny ROCOCO, który zachwyca nie tylko funkcjonalnością, ale również niebanalnym designem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat grzejników żeliwnych oferowanych w naszym sklepie, a także sprawdzić, który model sprawdzi się, jeśli chodzi o posiadaną przez Ciebie instalację grzewczą, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Ich wiedza oraz doświadczenie w tym zakresie pomoże Ci podjąć najlepsze decyzje zakupowe.