Grzejnik żeliwny można z powodzeniem wykorzystywać zarówno w domach jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych, czy mieszkaniach. Dzięki niemu uda się osiągnąć komfort termiczny w pomieszczeniach. Tego typu kaloryfer choć długo się rozgrzewa, dłużej także trzyma ciepło, co sprawia, że nawet w czasie nagłej awarii instalacji grzewczej, nie grozi mu szybki spadek temperatury czynnika grzewczego. Czy jednak grzejniki żeliwne mają jedynie zalety? Czy posiadają także jakieś wady? Dziś omówimy zarówno atuty, jak i mankamenty grzejników żeliwnych. Jeśli właśnie zastanawiasz się nad wyborem tego rozwiązania, koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią wpisu.
Z artykułu dowiesz się:
- Które zalety grzejników żeliwnych przemawiają na ich korzyść?
- Jakie wady grzejników żeliwnych najczęściej wymieniają eksperci i użytkownicy?
- Jakich przepisów należy przestrzegać, chcąc wymienić grzejniki żeliwne w bloku?
Instalacja grzewcza to jeden z tych systemów, który trzeba zaprojektować podczas budowy domu. Mowa tutaj nie tylko o rozmieszczeniu rur, ale również grzejników. Wiele osób decyduje się obecnie na dom z ogrzewaniem podłogowym albo ogrzewaniem płaszczyznowym ściennym. Warto jednak zastanowić się nad grzejnikami żeliwnymi, które nie tylko dadzą dużo ciepła, ale także stworzą klimat we wnętrzu, w którym się znajdą. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na wykończeniu wnętrz w stylu retro lub vintage. Gdzie jeszcze warto zastosować grzejniki żeliwne i dlaczego? Na to pytanie odpowiadamy w naszym dzisiejszym, krótkim wpisie.
Które zalety grzejników żeliwnych przemawiają na ich korzyść?
Jeżeli zastanawiasz się, czy grzejniki żeliwne to rozwiązanie, którego szukasz, musisz wiedzieć, że mają one wiele zalet, które przemawiają na ich korzyść. Do najważniejszych należą:
- duża wydajność, którą gwarantuje jego masywna budowa;
- duża powierzchnia grzewcza, która wynika z jego wielkości i wagi;
- żeliwo, które jest znacznie bardziej wytrzymałe, niż aluminium czy stal sprawia, że grzejnik jest niezwykle trwały — producenci szacują, że jest w stanie działać bez zarzutu nawet do 50 lat;
- doskonała akumulacja ciepła, co oznacza, że nawet po wygaszeniu centralnego ogrzewania, grzejniki żeliwne długo pozostają ciepłe;
- odporność na korozję, która gwarantuje, że grzejniki żeliwne uważane są za praktycznie niezniszczalne;
- niska wrażliwość żeliwa na złą jakość wody krążącej w instalacji grzewczej, dzięki czemu nie ma zagrożenia pojawieniem się tzw. korozji elektrochemicznej;
- możliwość połączenia grzejników żeliwnych z rurami, które wykonano z różnych materiałów.
Jakie wady grzejników żeliwnych najczęściej wymieniają eksperci i użytkownicy?
Powyżej przedstawiliśmy sporo zalet grzejników żeliwnych. Czy to oznacza, że nie mają one wad? Okazuje się, że nie. Chcąc zatem mieć pełen obraz tego rozwiązania, warto poznać także wady grzejników żeliwnych, które wymieniają zarówno użytkownicy, jak i eksperci. Do najważniejszych należą:
- dłuższy czas nagrzewania się (dzieje się tak za sprawą wysokiej bezwładności cieplnej, która spowodowana jest dużą masą surowca, z jakiego wykonano kaloryfer);
- opóźniona reakcja grzejników żeliwnych przy zastosowaniu głowic termostatycznych;
- duża masa grzejnika, która powoduje, że w nowoczesnym, lekkim budownictwie należy stosować specjalne systemy, które sprawią, że powieszony na ścianie kaloryfer nie spadnie.
Jakich przepisów należy przestrzegać, chcąc wymienić grzejniki żeliwne w bloku?
Jeżeli już wiesz, jakie zalety i wady grzejników żeliwnych wymieniają eksperci i jednak zdecydowałeś się zdemontować to urządzenie grzewcze w bloku, powinieneś wiedzieć, jakich przepisów należy przestrzegać, aby zrobić to zgodnie z prawem.
Pierwsze, co musisz zrobić to zgłosić zamiar demontażu w administracji budynku. Dopiero uzyskując odpowiednie pozwolenie, możesz rozpocząć prace. Wniosek, który będziesz zakładać musi zawierać dokładny projekt modernizacji, a także szczegółowe informacje dotyczące parametrów kaloryfera, który chcesz zastosować. Te informacje mają potwierdzać, czy wybrany grzejnik ma identyczną moc, jak ten, który będziesz demontować. Po zatwierdzeniu złożonego wniosku administracja wyśle pisemną zgodę, która będzie jasno określała warunki wymiany. Musisz się ich ściśle trzymać. Jeśli jesteś właścicielem mieszkania w bloku, pamiętaj także o tym, że nie możesz całkowicie likwidować starych grzejników albo montować dodatkowych, które będą podłączone do instalacji grzewczej. Taki zabieg jest niezgodny z prawem, ponieważ mogłoby dojść do zakłócenia bilansu cieplnego całego budynku.
Grzejnik Żeliwny Neptune 2
Podsumowanie
Choć grzejniki żeliwne jeszcze do niedawna były usuwane na rzecz nowszych technologii, obecnie coraz więcej osób powraca do tego rozwiązania. Ich rosnąca popularność sprawia, że obecnie producenci proponują nowoczesne rozwiązania, dzięki którym grzejnik żeliwny staje się oryginalnym elementem wyposażenia wnętrza. Dobierając odpowiednie rozwiązanie, możesz nie tylko zdobyć wydajny grzejnik, ale także ozdobę, która nie będzie szpeciła pomieszczenia. i wpisze się w jego aranżację. Choć mają pewne wady, warto zastanowić się nad ich instalacją, szczególnie jeśli wykorzystasz grawitacyjny system obiegu wody w instalacji grzewczej.