Grzejniki żeliwne, Porady

Jak wymienić grzejnik żeliwny na aluminiowy? Poradnik krok po kroku

Jak wymienić grzejnik żeliwny na aluminiowy

Wymiana grzejnika żeliwnego na aluminiowy może być konieczna, jeśli stary model przestał sprawnie działać lub po modernizacji budynku nie pasuje do obecnej aranżacji wnętrza. Jeśli zastanawiasz się, czy to zadanie jest trudne i czy możesz wykonać je samodzielnie, zostań z nami i zapoznaj się z dalszą częścią wpisu. Opowiemy zarówno o tym, kiedy wymiana grzejnika żeliwnego na aluminiowy jest konieczna, jak również, jak zrobić to krok po kroku.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Kiedy wymiana grzejnika żeliwnego na aluminiowy jest konieczna?
  2. Czy wymieniając grzejnik żeliwny na aluminiowy w bloku trzeba mieć pozwolenie?
  3. Jakie parametry powinien mieć grzejnik aluminiowy, który zastąpi kaloryfer żeliwny?
  4. Jak przebiega wymiana grzejnika żeliwnego na aluminiowy krok po kroku?
  5. Które materiały i narzędzia wykorzystuje się do wymiany grzejnika żeliwnego na aluminiowy?

Kiedy wymiana grzejnika żeliwnego na aluminiowy jest konieczna?

Choć wiele osób wymienia grzejniki żeliwne na aluminiowe ze względów estetycznych, istnieją sytuacje, w których taki zabieg po prostu jest konieczny ze względu na bezpieczeństwo użytkowania instalacji grzewczej. Poniżej przedstawiamy sytuacje, w których wymagana będzie wymiana grzejnika żeliwnego na aluminiowy.

Zły stan techniczny i korozja starego kaloryfera

Najczęstszym powodem wymiany starych kaloryferów na nowe, jest ich awaria. Wieloletnie użytkowanie wybranych modeli może doprowadzić do ich korozji, co w konsekwencji może zakończyć się ich przeciekaniem. Taka sytuacja przekłada się na wysokie koszty naprawy, które mogą przewyższyć koszt kupna i wymiany grzejnika na nowy.

Jeśli Twój kaloryfer żeliwny nie działa prawidłowo, sprawdź jego efektywność. Jeżeli dom jest ocieplony i zamontowano w nim szczelne okna, to po uruchomieniu kaloryferów w pomieszczeniach powinno być ciepło, a rachunki nie powinny rosnąć. Jeśli tak nie jest, może okazać się, że grzejniki nie są wydajne, co jest kolejnym powodem, dla którego warto je wymienić.

Przyglądając się pracy kaloryferów żeliwnych, należy dokładnie sprawdzić, czy ich powierzchnia jest w całości ciepła, czy grzeje jedynie jego górna część. Jeśli tak się dzieje, może wystarczyć odpowietrzenie kaloryfera lub przepłukanie jego wnętrza wodą, co pozwoli usunąć zebrane w nim warstwy kamienia i brudu. Jeśli okaże się, że te dwa zabiegi przyniosły zamierzony efekt i grzejnik żeliwny zaczął działać poprawnie, jego wymiana nie będzie konieczna.

Wymiana instalacji grzewczej na nową

Inną sytuacją, która wymusza wymianę starych grzejników na nowe, jest wymiana całej instalacji centralnego ogrzewania. Kaloryfery starszego typu, szczególnie grzejniki żeliwne mogą nie współpracować prawidłowo z nowszymi, niskotemperaturowymi instalacjami centralnego ogrzewania.

Często na wymianę całości decydują się właściciele domów, w których cały system jest niesprawny. Jeśli pozostawisz starsze modele grzejników, podczas ich użytkowania może dość do zapchania się nowych rur, co przełoży się na kolejne koszty, jakie wymusi konieczność udrożnienia systemu grzewczego. Warto mieć także na uwadze, że nowa instalacja grzewcza pozwala również zamontować eleganckie grzejniki dekoracyjne lub kaloryfery łazienkowe, które nie tylko ogrzeją pokój kąpielowy, ale również pozwolą na wysuszenie ręczników i mokrej bielizny.

Wykonanie termomodernizacji mieszkania lub domu

Jeśli instalacja grzewcza w Twoim domu jest sprawna, nie warto jej zmieniać i narażać się na dodatkowe koszty. Chcesz zwiększyć oszczędności na rachunkach za ogrzewanie? Zastanów się w takim razie nad poprawą izolacji termicznej budynku.

Czy wymieniając grzejnik żeliwny na aluminiowy w bloku trzeba mieć pozwolenie?

Czasami zachodzi konieczność wymiany grzejnika na nowy w mieszkaniach, które znajdują się w bloku. Jak to wygląda w mieszkaniach własnościowych, a jak w tych oddanych do użytku przez dewelopera? Podpowiadamy, ponieważ jest to kolejna rzecz, o której nie można zapominać, zastanawiając się, jak wymienić grzejnik żeliwny na aluminiowy?

Jakie formalności należy spełnić chcąc wymienić grzejnik żeliwny na aluminiowy w mieszkaniu własnościowym?

Instalacja grzewcza w bloku jest całym systemem, który działa na zasadzie naczyń połączonych. Jeżeli zatem w jednym z mieszkań zostaną zamienione parametry, może okazać się, że będą na tym cierpieć sąsiedzi, od których ciepło będzie przechodziło przez ściany do Twojego mieszkania. Dlatego też, jeśli zależy Ci na usunięciu starych, żeliwnych grzejników i zastąpieniu je nowymi — aluminiowymi modelami, musisz ten fakt zgłosić do administracji budynku. Wymagana jest bowiem zgoda właściciela budynku, wspólnoty oraz zarządcy.

Jeśli planujesz modernizację instalacji grzewczej w swoim mieszkaniu, pamiętaj o jednej zasadzie — zapotrzebowanie na ciepło w mieszkaniu, w którym dochodzi do zmian, nie może ulec zmianie i odbiegać o normy, która dotyczy pozostałych lokatorów. Warunki powinny zostać wcześniej ustalone i umieszczone w regulaminie wspólnoty mieszkaniowej.

Warto również mieć na uwadze, że grzejniki mogą zostać wymienione lub usunięte z mieszkania tylko przez wyznaczonego konserwatora (albo pod jego ścisłym nadzorem). Wszelkie obliczenia i ekspertyzy powinny być dokonane znacznie wcześniej. Jeśli nie zastosujesz się do tych zasad, grozi Ci kara finansowa.

Jak wygląda wymiana grzejnika w mieszkaniu deweloperskim?

Zupełnie inne zasady będą obowiązywały osoby, które kupują mieszkanie z rynku pierwotnego, czyli w tzw. stanie deweloperskim. Kaloryfery, które zazwyczaj deweloperzy montują w mieszkaniach, można zazwyczaj bez problemu zamienić na inne, które będą odpowiadały gustowi domowników i pasowały do wystroju wnętrza. Czasami jednak deweloperzy blokują taką możliwość, poprzez uzależnienie gwarancji na dane mieszkanie od tego, czy takie prace zostały wykonane, czy nie. Warto zatem ustalić tę kwestię z firmą budującą mieszkanie przed podjęciem decyzji o wymianie kaloryferów.

Zazwyczaj deweloperzy montują grzejniki w optymalnym miejscu, czyli pod oknem lub bardzo blisko niego, dzięki czemu użytkownik rzadko musi przebudowywać instalację cieplną, jaką wykonano w domu.

Jakie parametry powinien mieć grzejnik aluminiowy, który zastąpi kaloryfer żeliwny?

Wymiana grzejnika żeliwnego na aluminiowy wiąże się z tym, że dla nowego modelu trzeba ustalić określone parametry. Zazwyczaj przyjmuje się, że nowy kaloryfer aluminiowy powinien mieć takie same parametry grzewcze, co stary grzejnik żeliwny (jeśli przy okazji wymiany kaloryferów nie nastąpiła całkowita wymiana instalacji cieplnej). Dane techniczne zastosowanych wcześniej rozwiązań można uzyskać od konserwatora, którego wyznaczyła spółdzielnia lub deweloper (jeśli wymiana zachodzi w bloku lub budynku wielorodzinnym). Jeżeli natomiast chcesz wymienić kaloryfery w domu jednorodzinnym, dobrze jest spojrzeć w projekt. Jeśli go nie posiadasz, wezwij fachowca, który przeprowadzi audyt energetyczny i ustali zapotrzebowanie budynku na ciepło.

Jak przebiega wymiana grzejnika żeliwnego na aluminiowy krok po kroku?

Skoro doszedłeś do tego miejsca, chcesz dogłębnie poznać wiedzę za zakresu wymiany grzejnika żeliwnego na aluminiowy. Świetnie, ponieważ poniżej znajdziesz szczegółowo rozpisane kroki, które przeprowadzą Cię przez cały proces.

Krok 1. Co musisz wiedzieć przed wymianą?

Wymiana grzejnika żeliwnego na aluminiowy wymaga od Ciebie przynajmniej podstawowej wiedzy z zakresu funkcjonowania instalacji grzewczej i hydrauliki. W czasie wymiany mogą bowiem pojawić się nieprzewidziane kłopoty, które w konsekwencji rozszerzą zakres robót. Jeśli zatem nie będziesz miał podstawowej wiedzy, Twoje nierozważne działania mogą spowodować znaczne szkody. Decydując się na samodzielną wymianę kaloryfera na nowy, należy sprawdzić, w jaki sposób podłączone są rury oraz z czego je wykonano, a także jaki mają rozstaw i średnicę ich końcówki przyłączeniowe. Warto w tym wypadku sprawdzić również, jaka jest moc nominalna starego kaloryfera.

Największe kłopoty podczas wymiany grzejnika, może sprawić podłączenie z rurami stalowymi, ponieważ to podłączenia najczęściej korodują, przez co utrudniają rozkręcenie, powodując często ich zniszczenie. Podczas ewentualnej naprawy trzeba będzie n. dospawać końcówki przyłączeniowe. Wymiana grzejnika żeliwnego na aluminiowy będzie mniej ryzykowna, jeśli doprowadzenia do niego wykonane są z rur miedzianych albo tworzywowych, a typowy rozstaw podłączeń będzie wynosił 500 mm. Właśnie do niego pasują grzejniki aluminiowe oraz niektóre modele płytowych.

Krok 2. Dobierz odpowiedni grzejnik

Ostateczny wybór grzejnika powinien być uzależniony od stanu i rodzaju instalacji grzewczej. W starszych instalacjach, których podstawą był kocioł węglowy, często pracujący w obiegu grawitacyjnym, trzeba założyć grzejnik aluminiowy. Jeśli w nowej instalacji wykorzystasz ogrzewanie z obiegiem zamkniętym, którego podstawą będzie kocioł gazowy, możesz wybrać grzejnik stalowy.

Wielkość i moc kaloryfera dobiera się do określonych wcześniej parametrów instalacji oraz warunków, w jakich będzie ona eksploatowana. Jeśli przed wymianą kaloryfera nie modyfikowałeś systemu grzewczego, a także nie docieplałeś ścian i nie wymieniałeś okien, moc nowego kaloryfera powinna być zbliżona do mocy poprzedniego modelu, jeśli tylko zapewniał on komfort cieplny.

Krok 6. Przymierz grzejnik aluminiowy

Zanim na stałe przytwierdzisz i podłączysz grzejnik aluminiowy do instalacji, przymierz go „na sucho”. W tym celu zamontuj na nim korki wyposażone w otwory przyłączeniowe o odpowiedniej średnicy oraz zawory — regulujący oraz odcinający. W przypadku kaloryferów wykonanych z aluminium standardowe podłączenia oraz osprzęt mają rozmiar ½ cala. Jeśli okaże się, że średnica rur podłączeniowych jest większa, musisz dopasować do nich pozostałe elementy. Pamiętaj jednak o tym, że szersze rozwiązania mogą okazać się trudniej dostępne.

Jeśli będziesz miał problem ze znalezieniem odpowiednich akcesoriów, w instalacji pompowej c.o. można na końce rur nałożyć redukcje, które umożliwiają podłączenie grzejnika do instalacji za pomocą standardowych elementów. Kaloryfer należy postawić na równym podwyższeniu (np. desce, którą oparto wcześniej na cegłach lub klockach). i ustalić jego końcowe położenie, w którym trzeba będzie skręcić śrubunki łączące wybrany model z istniejącą instalacją centralnego ogrzewania.

Powyższe zadania wygodniej będzie wykonać w dwie osoby — jedna odpowiedzialna będzie za trzymanie grzejnika w prawidłowej pozycji i na określonej wysokości, druga zaś będzie skręcać połączenia i regulować wysokość oparcia w sposób, który pozwoli na to, aby grzejnik stabilnie na nim spoczął. W takiej pozycji można rozpocząć sytuowanie kaloryfera, dzięki któremu możliwe będzie oznaczenie punktów, w których zostaną osadzone uchwyty. W tym celu należy dokładnie obrysować montowany kaloryfer, przykładając do ściany kątownik. Jest to także czas na zaznaczenie punktów, w których znajdują się łączenia segmentów, które będą odpowiedzialne za oparcie uchwytów.

Krok 5. Przeanalizuj możliwości podłączenia

Wybierając nowy grzejnik aluminiowy, sprawdź, jak wyglądają końcówki starych rur. Porównaj także ich rodzaj i rozmieszczenie. Te informacje będą bowiem decydować o tym, jakiego rodzaju grzejnik aluminiowy będziesz mógł zamontować. Jeśli instalację wyposażono w sztywne i krótkie rury stalowe, wymuszają one zachowanie dawnego sposobu podłączenia, choć w niektórych przypadkach da się je zmodyfikować. Istotny w tym wypadku będzie stan gwintu na rurach. Jeśli chcesz go sprawdzić, musisz zdemontować półśrubunek od strony grzejnika i wykorzystać go do nowego podłączenia. Dopasowanie rozstawu rur nie powinno sprawić Ci problemów, ponieważ grzejniki aluminiowe członowe oraz niektóre grzejniki płytowe dostępne na rynku mają otwory w rozstawie 500 mm.

Więcej pracy może czekać Cię, jeśli chodzi o dopasowanie średnicy podłączenia, ponieważ ten element może wymagać redukcji. Grzejniki aluminiowe podłącza się na gwint ¾ lub ½ cala. Wymiana grzejnika żeliwnego na aluminiowy wymagać będzie od Ciebie także uwzględnienia odległości rur przyłączeniowych od ściany. Jak zapewne zauważyłeś — montując stare grzejniki fachowcy zachowywali nawet kilkanaście centymetrów wolnej przestrzeni. Instalując nowy aluminiowy grzejnik wystarczy zachować odległość ustaloną przez uchwyty mocujące, która może okazać się znacznie mniejsza.

Krok 4. Zdejmij grzejnik

Stare grzejniki żeliwne zawieszone były na hakach, co oznacza, że nie będziesz miał problemu z ich zdjęciem ze ściany. Wystarczy przechylić je jednocześnie w stronę podłączeń, dzięki czemu do końca opróżnisz je z resztek wody. Czasami zdarzyć się może, że Twoim oczom ukaże się uchwyt śrubowy, którego zadaniem było ustabilizowanie zamocowanie grzejnika. Zakładany był pomiędzy żeberkami żeliwnych grzejników. Ten element także należy zdemontować. Próby jego odkręcenia mogą skończyć się niepowodzeniem. Jedynym skutecznym sposobem może okazać się wyrwanie go ze ściany. Wystarczy pociągnąć za jeden koniec grzejnika, żeby bez większego problemu usunąć uchwyt śrubowy.

Stare uchwyty grzejnikowe już się nie przydadzą, dlatego można je obciąć na równi ze ścianą lub jeśli się da — obluzować i wyjąć z muru. Po demontażu kaloryfera należy naprawić zniszczony tynk, a przed założeniem nowego grzejnika aluminiowego, ostatecznie wykończyć fragment ściany. Najprostszym i najszybszym sposobem likwidacji uszkodzeń powstałych we wnęce podokiennej, będzie przyklejenie płyty g-k, którą należy dokładnie przyciąć na wymiar i pomalować.

Krok 3. Odkręć śrubunki

Zanim zaczniesz odłączać grzejnik od instalacji, spuść wodę z całego obiegu. Jeśli jest zamontowany na piętrze, możesz odprowadzić z niego jedynie część czynnika grzewczego do poziomu poniżej podłogi kondygnacji, na której zainstalowany jest kaloryfer. Wodę odprowadza się przez zawór spustowy przy kotle. Należy ją zgromadzić w zbiorniku albo przetransportować za pomocą węża bezpośrednio do kanalizacji. Jeśli okaże się, że w Twojej instalacji nie zamontowano takiego zaworu, trzeba rozkręcić łatwo dostępny śrubunek i etapami upuszczać wodę do naczynia podstawionego w dane miejsce. Chcąc przyspieszyć opróżnianie instalacji, możesz poluzować najwyżej położone odpowietrzniki przy grzejnikach albo na pionie.

Zanim odkręcisz połączenia, dokładnie zabezpiecz podłogę przed zalaniem. W tym celu rozłóż folię, a pod grzejnik wsuń miskę, do której będą spływać resztki wody, jakie mogą zalegać zarówno w nim, jak i w instalacji. Odłączając grzejniki, koniecznie rozkręć oba śrubunki — na zasilaniu oraz na powrocie — tutaj prawdopodobnie będziesz musiał użyć sporej siły oraz dwóch kluczy stałych albo nastawnych, które będą miały dopasowane szczęki.

Jeśli okaże się, że nie możesz rozkręcić połączeń, a rury instalacyjne wykonano ze stali, będziesz musiał zastosować inne rozwiązanie — wykorzystać przedłużki do kluczy i wspomóc się uderzeniami za pomocą młotka. Można także podgrzać palnikiem gazowym połączenie, które nie chce puścić. Do kaloryfera może być podłączony zawór regulacyjny (starego typu, który zazwyczaj zabezpieczony jest pokrętłem). Ten element także trzeba odkręcić.

Krok 7. Osadź nowe uchwyty

W zależności od tego, jaki model grzejnika wybierzesz i od jakiego producenta będzie pochodził, może różnić się sposobem przytwierdzenia poszczególnych rodzajów uchwytów. W tym wypadku istotne jest to, aby przenosiły one cały ciężar kaloryfer ana podłoże i nie obciążały tym samym rur podłączeniowych.

Grzejniki aluminiowe najczęściej wiesza się na pojedynczych hakach, co niestety, jak przyznaje wielu fachowców, nie jest zbyt wygodne — osoba montująca grzejniknie ma bowiem możliwości korekty zamocowania lub na konsolach wspornikowych. Dawniej, kiedy tworzono instalacje grzewcze, rury dopasowywane były do podłączanego kaloryfera, obecnie jest dokładnie odwrotnie.

W ustaleniu miejsca, w którym mają być zamontowane posłuży wcześniej naniesiony obraz grzejnika. Lokalizacji w pionie szukaj na punktach, które odpowiadają złączeniom członów grzejnika, w poziomie natomiast będzie to odległość, która różni linię obrysową od wysokości, na której osadza się uchwyt.

Decydując się na montaż grzejnika aluminiowego na konsoli, znacznie ułatwisz sobie pracę. Wystarczy zaczepić skrajne połączenia żeber i zmierzyć jak wysoko sięga góra uchwytu do linii obrysowej. Jeśli będziesz wykorzystywał haki, posłuż się płytą lub deską, która przyłożona jest równolegle do brzegu na styku żeber i prostopadle do osi grzejnika. Haki zaczepia się od dołu żeber i ustawia je poziomo częścią, która będzie osadzana w ścianie. Odległość znajdująca się pomiędzy liniami, które zaznaczono na płycie odpowiadają za wysokości grzejnika oraz położenie osi haka. Będą one wskazywać miejsce, w którym trzeba będzie usytuować go względem obrysu.

Mocowanie uchwytów na ścianie koniecznie dopasuj do rodzaju podłoża. Do montażu w pełnej cegle lub betonie wykorzystaj zwykłe kołki montażowe. Jeśli jednak budynek wykonano z cegły szczelinowej lub innych pustaków — zastosuj specjalne mocowania przeznaczone do tego rodzaju podłoża. Pamiętaj, że na jeden grzejnik należy zamocować co najmniej 4 haki, które rozmieszcza się na 2 lub 3 łączeniu segmentów od końca i wkręca się na ustaloną wcześniej głębokość. Jeśli wybrałeś mocowanie na konsolach, musisz wykorzystać 2 elementy na grzejnik. W tym wypadku wstępnie przytwierdza się owalne otwory, a następnie zawiesza się grzejnik sprawdza prawidłowość jego ustawienia.

Po wykonaniu powyższych zadań przychodzi czas na korektę, po których określa się ostateczne usytuowanie konsoli i mocowanie jej przez okrągły otwór.

Tak przygotowane miejsce należy jeszcze prawidłowo wykończyć — naprawiając uszkodzenia, które ewentualnie mogły powstać w ścianie.

Wymiana grzejnika żeliwnego na aluminiowy — jakie narzędzia należy przygotować?

Decydując się na samodzielną wymianę starego grzejnika żeliwnego na aluminiowy, musisz przygotować narzędzia hydrauliczne takie jak klucze nastawne, np. żabka, stałe, czy specjalne, wyróżniające się określonymi wymiarami. Jeśli zajdzie konieczność modyfikacji podłączenia grzejnika z rurami tworzywowymi lub miedzianymi, będziesz musiał użyć narzędzi, które pozwolą Ci przeciąć je i połączyć, czyli nożyce, szlifierka kątowa z odpowiednią nakładką, czy zgrzewarka.

Podczas zawieszania grzejnika przyda Ci się z pewnością także wiertarka oraz poziomica, dzięki której bez problemy skontrolujesz jego ustawienie. Jeśli okaże się, że po zdjęciu grzejnika żeliwnego ściana za nim będzie wymagała napraw, z pewnością przydadzą Ci się także narzędzia murarskie.

Posiadając wszystkie w wymienionych narzędzi, bez problemu będziesz w stanie samodzielnie wymienić grzejnik żeliwny na aluminiowy. Jeśli jednak pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze specjalistami ze sklepu zeliwnegrzejniki.pl, którzy z pewnością odpowiedzą na każde pytanie, które Cię nurtuje.

Które materiały i narzędzia wykorzystuje się do wymiany grzejnika żeliwnego na aluminiowy?

Wymiana grzejnika żeliwnego na aluminiowy wymaga od Ciebie nie tylko doboru odpowiedniego kaloryfera, ale również osprzętu, który ułatwi Ci montaż nowego modelu. Do grzejników aluminiowych musisz zatem dokupić korki przyłączeniowe (2 prawe i 2 lewe), odpowietrznik, uchwyty (najlepiej konsole) oraz korek zaślepiający.

Dodatkowo musisz dokupić zawór termostatyczny z głowicą oraz zawór odcinający i złączki, śrubunki, przedłużki oraz kolanka. Niezbędne okazuje się również kupno pakuł, pasty uszczelniającej, taśmy teflonowej oraz kołków mocujących. Nie bez znaczenia będzie również masa szpachlowa, farba i płyta g-k.

Krok 8. Uruchom instalację

Kiedy nowy grzejnik aluminiowy będzie już zawieszony na uchwytach, można z powodzeniem połączyć go z instalacją grzewczą. W tym wypadku należy wykonać połączenie z uszczelnieniem na gwincie oraz doczołowe z uszczelką albo śrubunkowe.

Do prawidłowego połączenia instalacji grzewczej z kaloryferem wykonanym z aluminium zaleca się wykorzystanie teflonu, który będzie znacznie lepiej chronił bezpośredni styk aluminium z innymi metalami, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko wystąpienia niechcianej korozji.

Po stronie przeciwnej podłączeń, w górny otwór wkręć odpowietrznik, a dolny zaślep specjalnym korkiem. Do wspomnianych połączeń zazwyczaj nie używa się szczeliwa, ponieważ prawidłową szczelność zapewniają gumowe uszczelki pierścieniowe. W miejscu, gdzie zamontowano przyłącze, w górny króciec (używając do prawidłowego montażutaśmy lub pakuł) wkręć złączkę śrubunkową do zaworu termostatycznego, a w dolny do zaworu odcinającego. Chcąc je prawidłowo dokręcić, wykorzystaj klucz imbusowy. Czasami przydają się również specjalne trzpienie z nacięciami. Kupując zawory sprawdź od razu, jakie narzędzie będziesz musiał wykorzystać do dokręcenia. Kolejne połączenia grzejnika z instalacją będą zależne od konfiguracji doprowadzenia rur oraz ich rodzaju.

Najprostszy wariant wyposażony jest w zawór termostatyczny i odcinający. Każdy z nich nakręcany jest na końcówki rur przyłączeniowych i jednocześnie łączony z końcówkami śrubunku, które wkręca się w grzejnik.

Zanim ostatecznie skręcisz połączenia, skontroluj:

  • ustawienie osiowe obydwu części śrubunku styk (w tym wypadku dopuszcza się minimalny luz) – w razie potrzeby odległość tę można skorygować za pomocą głębokości wkręcania zaworu oraz półśrubunku;
  • Czy pokrętła znajdujące się na zaworach — termostatycznym i odcinającym znajdują się w pozycji poziomej.

Po sprawdzeniu powyższych elementów można napełnić instalację wodą i sprawdzić, czy jest szczelna.

Chcąc napełnić instalację, należy odkręcić zawór odcinający na dolnym połączeniu oraz zdjąć pokrętło znajdujące się na zaworze termostatycznym. Dopływ wody do instalacji powinien odbywać się powoli, łagodnym strumieniem oraz przy otwartym odpowietrzeniu grzejnika. Kiedy w instalacji osiągnie się odpowiednie ciśnienie (1-1,5 bara), możesz sprawdzić, czy nie doszło do nieszczelności. Jeśli całość jest szczelna, możesz uruchomić kocioł grzewczy.

Podczas wzrostu temperatury, obserwuj dokładnie nowy grzejnik aluminiowy. Kontroluj, czy nie doszło do przecieku i czy na jego powierzchni równomiernie rozchodzi się ciepło. Jeśli okaże się, że tak nie jest, należy odpowietrzyć kaloryfer. W tym celu odkręć zaworek i poczekaj do momentu, w którym pojawi się ciągły strumień wody.

Kiedy wstępnie uruchomisz grzejnik aluminiowy, wyreguluj przepływ i załóż głowicę termostatyczną. Najlepiej wspomniane wyżej zadania wykonać w czasie trwania sezonu grzewczego, kiedy cała instalacja pracuje w normalnych warunkach użytkowania. Regulację przepływu robi się najczęściej metodą prób i błędów, ponieważ zazwyczaj właściciele budynków nie dysponują parametrami technicznymi oraz eksploatacyjnymi instalacji, dzięki którym można byłoby to obliczyć. Jeśli temperatura w pomieszczeniu i pracującym obiegu grzewczym jest ustabilizowana, różnica na zasilaniu oraz powrocie powinna wynosić 10-15°C. Okazało się, że tak nie jest? Ustaw spadek temperatury, wykorzystując wewnętrzny pierścień na zaworze termostatycznym.

Regulacja wstępna, którą wykonuje się na zaworze to odpowiednik stosowania w danych czasach tzw. kryzowania, czyli inaczej ograniczenia przepływu przez wstawioną płytkę z otworem. Na koniec załóż głowicę termostatyczną i gotowe! Wymiana grzejnika żeliwnego na aluminiowy została zakończona.