Grzejniki żeliwne, Porady

Grzejniki żeliwne a koszt ogrzewania: czy warto inwestować?

Grzejnik żeliwny Grzejniki żeliwne a koszty ogrzewania rococo-I-37

Czy wiesz, że grzejniki żeliwne, które tak chętnie montowano w latach 80. i 90. ubiegłego wieku są znane na rynku od około 150 lat? Choć ostatnimi czasy były masowo wymieniane na nowsze modele, obecnie, w unowocześnionej formie, ponownie wracają do łask. Czy zatem warto w nie inwestować? Jak wygląda koszt ogrzewania grzejnikiem żeliwnym w porównaniu z innymi modelami kaloryferów dostępnych na rynku? Odpowiadamy na to ważne pytanie!

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie są największe zalety grzejników żeliwnych?
  2. Czym wyróżniają się nowoczesne dekoracyjne grzejniki żeliwne?
  3. Jak kształtuje się cena grzejników żeliwnych?
  4. Czy warto inwestować w grzejniki żeliwne?

Większość z z nas kojarzy żeliwne grzejniki jako masywne i niezbyt eleganckie konstrukcje, które można było spotkać w domach i mieszkaniach naszych dziadków. Współczesne modele w niczym ich nie przypominają — zdecydowanie są przyjemniejsze dla oka, ale również wyróżniają się możliwością doskonałej współpracy z nowoczesnymi instalacjami grzewczymi, np. zasilanymi gazowymi kotłami kondensacyjnymi. Dodatkowo ich modułowa konstrukcja pozwala na dobranie odpowiedniej mocy grzewczej.

Nowoczesne żeberkowe grzejniki żeliwne sprawdzą się zarówno w klasycznych wnętrzach, jak i w minimalistycznych przestrzeniach, które właściciel chce designersko zaaranżować. Co równie ważne — są to modele, które mogą nosić miano konkurencyjnych cenowo. Czy chodzi jedynie o cenę ich zakupu, czy również o koszt ogrzewania grzejnikiem żeliwnym? Odpowiedzi na to jakże ważne pytanie szukajcie w dalszej części naszego wpisu.

Jakie są największe zalety grzejników żeliwnych?

Skoro grzejniki żeliwne wracają do łask, warto zastanowić się — dlaczego? Nie chodzi tutaj jedynie o design, ale również o wiele innych walorów, którymi wyróżniają się wśród innych modeli. Jednym z najważniejszych jest z pewnością sposób ogrzewania pomieszczeń. Imponująca wydajność, jaką charakteryzują się te modele sprawia, że decydują się na nie bardzo wymagający klienci. Warto również podkreślić, że ten rodzaj kaloryferów wyróżnia się również wysokimi właściwościami akumulacji ciepła, dzięki czemu jest w stanie utrzymać temperaturę jeszcze długi czas po wyłączeniu ogrzewania.

Nie bez znaczenia jest także długa żywotność kaloryferów wykonanych z żeliwa. Znane są przypadki, w których bezawaryjnie pracują w instalacji grzewczej ponad 100 lat. Optymalnym czasem bezproblemowej pracy, jaki podkreślają producenci tego typu rozwiązań, jest 50 lat.

Grzejniki żeliwne są solidne i masywne, dzięki czemu można mówić o doskonałej odporności nie tylko na korozję, ale również na uszkodzenia mechaniczne. Żeliwo należy do materiałów znacznie bardziej wytrzymałych, niż aluminium czy stal.

Warto mieć na uwadze, że nowoczesne grzejniki żeliwne, które obecnie dostępne są na rynku, w przeciwieństwie do starszych modeli z lat 80. i 90. można z powodzeniem zamontować na lekkich ścianach wykonanych z płyt g-k. Wystarczy zamówić specjalnie przeznaczony na ten cel stelaż.

Kolejną ważną informacją, która przemawia na korzyść kaloryferów żeliwnych jest to, że są one wyjątkowo odporne na jakość wody. Zaleca się stosować je w instalacjach z grawitacyjnym obiegiem wody, ponieważ wyróżniają się naprawdę sporymi przekrojami wewnętrznymi. Są skuteczne nawet bez udziału pompy, ponieważ skutecznie wykorzystują ruch wody — ciepłej unoszącej się ku górze oraz chłodniejszej, która opada na dół.

Czym wyróżniają się nowoczesne dekoracyjne grzejniki żeliwne?

Nowoczesne grzejniki żeliwne w niczym nie przypominają tych szarych i nijakich, które stosowano jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Obecnie producenci stawiają na modele, które doskonale wpisują się w kolorowy styl retro. Szukając takich rozwiązań, warto poznać grzejniki żeliwne Castrads, które pozwolą znaleźć model dopasowany do potrzeb użytkownika. Dostępne są w różnych kształtach, kolorach i wzorach, dzięki czemu są w stanie bez problemu połączyć w jednym modelu funkcjonalność z walorami estetycznymi.

Kaloryfery wykonane z żeliwa mogą mieć ciekawy kształt, ponieważ wykonane są w technologii odlewania, która umożliwia uzyskanie bardzo oryginalnych zdobień i form. Nic zatem dziwnego, że tego typu modele są chętnie wybierane przez użytkowników, szczególnie mieszkańców krajów Europy Zachodniej.

Jak kształtuje się cena grzejników żeliwnych?

Nowoczesne grzejniki żeliwne, które obecnie podbijają branże grzewczą, umożliwiają dopasowanie mocy grzewczej zarówno do upodobań użytkowników, jak i zapotrzebowania na ciepło w danym pomieszczeniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu ogrzewanie pomieszczeń jest znacznie bardziej ekonomiczne, niż wcześniej, kiedy stosowano stare rozwiązania technologiczne.

Wysoka kumulacja cieplna żeliwa, które wykorzystano do produkcji nowych modeli, pozwala ustabilizować pracę układu centralnego ogrzewania, zapobiegając jednocześnie niekorzystnym wahaniom temperatury.

Przyglądając się aktualnym cenom zakupu i montażu kaloryferów wykonanych z żeliwa, trzeba podkreślić, że są one podobne do cen kupna i instalacji grzejników stalowych oraz zdecydowanie niższe, jeśli chodzi o kaloryfery aluminiowe.

Grzejnik żeliwny mercury-4-column-18in-mid-grey-sparkle-3

Czy warto inwestować w grzejniki żeliwne?

Właśnie kupiłeś dom, w którym zamontowane są grzejniki żeliwne i zastanawiasz się po przeczytaniu powyższego materiału, czy warto je wymieniać? Co do zasady — bez żadnego ważnego powodu nie ma konieczności przeprowadzania takiego zabiegu. Koszty modernizacji mogą bowiem być bardzo wysokie, a efekty prawie niezauważalne. Jeśli grzejniki żeliwne działają bez zarzutu, a ich wygląd nie przeszkadza w nowej koncepcji aranżacyjnej, warto je zostawić.

Wymianę grzejników na nowe warto rozpatrzyć, jeśli pojawią się istotne problemy ze starymi modelami. Mowa tutaj np. o korozji, czy nieszczelności, a także o kłopotach z nagrzewaniem. Zdarza się, że zatrudniając dobrego fachowca, uda się je rozwiązać poprzez mniej kosztowną renowację (mowa tutaj o płukaniu i odkamienianiu wnętrza kaloryfera).

Spadek efektywności grzejników żeliwnych pojawia się często w wyniku tego, że w czasie malowania pomieszczenia, właściciele decydują się także na „odświeżenie kaloryfera”. Kilka grubych warstw farby, którymi jest pokryty stary żeliwny grzejnik może znacznie ograniczyć jego wydajność. Jeśli zatem chcesz pozostawić model, który znajduje się już we wnętrzu, jednocześnie poprawiając jego wydajność, czeka Cię mozolna praca polegająca na zerwaniu starej farby. Możesz także wypiaskować grzejnik, dzięki czemu usuniesz wszystkie niepotrzebne warstwy. Jeśli po wykonaniu tego zadania okaże się, że problem nadal występuje, wówczas warto zasięgnąć opinii fachowca.

Wbrew pozorom w starszych budynkach wymiana grzejników żeliwnych na płytowe nie przynosi oczekiwanych zmian, ponieważ różnica między sprawnymi grzejnikami żeliwnymi a nowymi są naprawdę minimalne, co oznacza, że koszt ogrzewania grzejnikiem żeliwnym będzie porównywalny, a tym samym nie dojdzie do znacznego obniżenia rachunków. Wymiana przyniesie jedynie wymierne korzyści w postaci szybszego nagrzewania się instalacji oraz znacznego uproszczenia sposobu zarządzania temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach.

Grzejniki żeliwne a nowoczesne instalacje grzewcze?

Jeśli zatem zależy Ci na widocznej zmianie w zakresie wydajności oraz zmniejszeniu kosztów ogrzewania, powinieneś wziąć pod uwagę modernizację całej instalacji cieplnej. Nowoczesne kotły gazowe (kondensacyjne lub niskotemperaturowe) pracują w znacznie niższych temperaturach – 55/45/20ºC lub 75/65/20ºC. W porównaniu do starych pieców, które działały w znacznie wyższych zakresach 90/70/20ºC, równica może wynosić co najmniej 15°, jeśli chodzi o temperaturę zasilania grzejnika. Nowe instalacje niezbyt wydajnie działały ze starymi grzejnikami żeliwnymi, które pracowały prawidłowo przy wysokich temperaturach. Jeżeli zatem podłączyć nowe urządzenie grzewcze do starego kaloryfera wykonanego z żeliwa, możesz spodziewać się odczuwalnego wzrostu rachunków za ogrzewanie.

Producenci, którzy obecnie zajmują się tworzeniem nowoczesnych grzejników żeliwnych doskonale zdają sobie sprawę z powyższej zależności, dlatego oferują modele, które bez problemu współpracują z np. z nowoczesnymi kondensacyjnymi kotłami gazowymi, dzięki czemu nie ma mowy o drastycznym wzroście rachunków za ogrzewanie.

Dlatego też, jeśli zależy Ci na grzejnikach żeliwnych, ponieważ nie tylko są wydajne, ale także pasują koncepcyjnie do wystroju wnętrza, powinieneś zastanowić się nad wymianą i modernizacją całego układu grzewczego. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że cała instalacja będzie działała wydajnie, dając komfort cieplny mieszkańcom, a koszt ogrzewania grzejnikiem żeliwnym nie będzie duży.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat modeli dostępnych w naszej ofercie lub o modernizacji układu grzewczego? Zachęcamy do kontaktu. Specjaliści, których zatrudniamy w sklepie zeliwnegrzejniki.pl z pewnością odpowiedzą na każde Twoje pytanie i pomogą podjąć najlepsze decyzje w zakresie instalacji grzewczej, która ma przez wiele lat dawać komfort cieplny w Twoim domu.