Kiedy sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami, każdy z nas zastanawia się, czy instalacja grzewcza będzie działała bez zarzutu. Po jej uruchomieniu często okazuje się, że kaloryfery są zapowietrzone. Właśnie stoisz przed rozwiązaniem tego problemu i zastanawiasz się jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny, który jest częścią instalacji grzewczej w Twoim domu? Okazuje się, że zadanie nie należy do trudnych i poradzisz sobie z nim bez konieczności wzywania hydraulika. Zapoznaj się z dalszą częścią wpisu, a poznasz wszystkie zasady, które pozwolą Ci skutecznie odpowietrzyć grzejnik żeliwny i jednocześnie zmniejszyć ryzyko zalania mieszkania i uszkodzenia systemu grzewczego.
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie są najczęstsze objawy zapowietrzenia grzejnika?
- Od czego zacząć chcąc skutecznie odpowietrzyć grzejnik żeliwny?
- Jakie narzędzia przydadzą Ci się do odpowietrzania kaloryfera wykonanego z żeliwa?
- Jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny — instrukcja krok po kroku
- Jakie trudności mogą pojawić się podczas odpowietrzania grzejnika żeliwnego?
- W jaki sposób zapobiec zapowietrzaniu się kaloryfera?
Jakie są najczęstsze objawy zapowietrzenia grzejnika?
Kiedy przychodzi sezon grzewczy, każdy z nas włącza instalację, która ma zapewnić nam i domownikom komfort termiczny. Zdarza się jednak, że nie zawsze działa ona prawidłowo. Do najczęściej spotykanych problemów należy zapowietrzenie się grzejnika. Jeśli masz podobny problem, sprawdź, czy grzejnik żeliwny nie jest chłodny lub czy nie słychać niepokojącego bulgotania, które wydobywa się z jego wnętrza. Wspomniane objawy są charakterystyczne dla zapowietrzenia kaloryferów. Jeśli zaobserwujesz któryś z nich, powinieneś przejść do działania, czyli usunąć nagromadzone w kaloryferze powietrze. Pamiętaj, że jeśli pozostawisz je wewnątrz kaloryfera, może doprowadzić do rdzewienia poszczególnych elementów, a jeśli grzejnik będzie długo zapowietrzony, może dojść także do jego trwałego uszkodzenia.
Warto również mieć na uwadze, że zapowietrzona instalacja centralnego ogrzewania, poza dyskomfortem, jaki będą odczuwać domownicy, może doprowadzić również do zwiększenia wydatków na ogrzewanie. Zapowietrzone grzejniki żeliwne będą grzać słabo i nierównomiernie, przez co do prawidłowego ogrzania wnętrza, trzeba będzie całkowicie rozkręcić zawory albo dogrzać mieszkanie za pomocą np. kaloryfera elektrycznego, co będzie wiązało się ze zwiększonymi rachunkami za energię elektryczną.
Od czego zacząć chcąc skutecznie odpowietrzyć grzejnik żeliwny?
Nie da się ukryć, że powrót do sezonu grzewczego dla wielu z nas jest trudny. Znacznie ochłodzenie, krótsze dni, czy mniej słońca nie napawają optymizmem. Dodatkowo wciąż rosnące rachunki za ogrzewanie i konieczność odpowietrzenia grzejnika żeliwnego, jeśli okaże się, że nie działa prawidłowo. Nic w tym dziwnego, że wielu z nas chciałoby, aby zawsze panowało przyjemne lato.
Wróćmy jednak do zapowietrzenia kaloryfera wykonanego z żeliwa. Zanim rozpoczniesz procedurę odpowietrzania, dokładnie go obejrzyj. Nie da się ukryć, że konstrukcje wykonane z żeliwa są znacznie prostsze w swojej budowie niż ich aluminiowe odpowiedniki. Mają znacznie mniej elementów, które mogą ulec awarii, co ma zarówno plusy, jak i minusy.
Jeśli po wstępnych oględzinach kaloryfer wygląda w porządku i nie zauważyłeś na nim żadnych uszkodzeń, które mogłyby być powodem złego grzania, jest to czas, w którym musisz przejść do kolejnego działania, czyli zastanowić się jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny.
Jakie narzędzia przydadzą Ci się do odpowietrzania kaloryfera wykonanego z żeliwa?
Nie da się ukryć, że odpowietrzanie grzejników wygląda podobnie. Zanim rozpoczniesz ten proces, zapoznaj się z budową kaloryfera. Istotnym elementem, który z pewnością pomoże Ci wykonać zadanie, jest zawór odpowietrzający. Nowoczesne grzejniki dostępne na rynku wyposażone są w jeden z poniższych odpowietrzników:
- ręczny zawór odpowietrzający — producenci montują go na stałe. Zazwyczaj umieszczony jest na zewnętrznej części grzejnika, a sposób, w jaki możesz odpowietrzyć grzejnik uzależniony jest od jego konstrukcji, tzw. grzybka. Część grzejników odpowietrza się wykorzystując w tym celu specjalny kluczyk lub śrubokręt, a część należy ręcznie przekręcić.
- automatyczny zawór odpowietrzający — tego typu zawory mogą różnić się konstrukcją. Nie wymagają Twojej interwencji, ponieważ same wydalają powietrze zalegające w grzejnikach. Dla wielu jest to wygodne rozwiązanie. Trzeba mieć jednak na uwadze, że jest to rozwiązanie dość awaryjne.
Skoro już wiesz, jakie rodzaje zaworów odpowietrzających możesz spotkać przy grzejnikach, przyszedł czas na narzędzia, jakie przydadzą się, jeśli przyjdzie Ci kiedyś odpowietrzyć grzejnik żeliwny.
Do odpowietrzenia przydadzą Ci się nie tylko wspomniane wyżej śrubokręt czy specjalny klucz, ale także miska oraz ręcznik — może być papierowy lub wykonany z materiału.
Jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny — instrukcja krok po kroku
Jeśli nie wiesz, jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny, pamiętaj, że pierwszym i najważniejszym krokiem jest wystudzenie instalacji grzewczej. Jeśli zaczniesz odpowietrzać kaloryfer, w którym płynie ciepła woda, efekt Twojej pracy może być znacznie gorszy.
Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcesz lub nie możesz wyłączyć całej instalacji grzewczej, zakręć zawór grzejnika, który będziesz odpowietrzać. Dzięki temu woda szybko wystygnie, a Ty będziesz mógł bez problemu odpowietrzyć urządzenie grzewcze.
Pisaliśmy wyżej o ręcznych i automatycznych odpowietrzaczach, jednak musisz wiedzieć, że grzejniki żeliwne zazwyczaj ich nie posiadają. Oznacza to, że ich odpowietrzenie wymaga od Ciebie większej dokładności i precyzji. Aby zadanie to wykonać skutecznie i bez kłopotów, najlepiej, abyś do pomocy zaprosił drugą osobę. Jedno z Was będzie odkręcać zawór, a drugie czekać ze szmatką na wodę, która popłynie z kaloryfera.
Skoro zaprosiłeś pomocnika i wiesz już, jakie narzędzia musisz przygotować, przyszedł czas na wykonanie zadania:
- Przygotuj dwa klucze nastawne płaskie oraz miskę.
- Umieść ją pod krańcem kaloryfera.
- Zamknij zawór termostatyczny (zazwyczaj jest to pozycja „0”).
- Poluzuj śrubunek o niepełny obrót, uważając jednocześnie, aby nie pojawiła się zbyt duża szczelina. Zwróć uwagę na to, że powietrze i woda będą się wydobywać z grzejnika na pełnej powierzchni śrubunku. Jeżeli za bardzo odkręcisz śrubunek, może dojść do zbyt szybkiego wypływu wody, którego nie będziesz w stanie opanować.
- Kiedy usłyszysz odgłos wydobywającego się z grzejnika powietrza, zaniechaj dalszego odkręcania śrubunku. Zakręć go, kiedy nie będziesz już słyszeć syku powietrza, a na zewnątrz zacznie wydobywać się jedynie woda.
- Całość operacji zakończ, ustawiając termostat w odpowiedniej pozycji.
Jakie trudności mogą pojawić się podczas odpowietrzania grzejnika żeliwnego?
Kiedy odpowietrzasz grzejnik żeliwny, musisz mieć świadomość, że mogą pojawić się trudności. Jednym z najczęściej występujących jest ruszanie się i „kręcenie” całej części z regulatorem termostatycznym w momencie, kiedy zaczniesz odkręcać śrubunek. Jeśli do tego dojdzie, przyda Ci się drugi klucz, którym podtrzymasz wspomnianą część z drugiej strony. Wówczas nie będzie się obracać. Pamiętaj, że podczas odpowietrzania kaloryfera żeliwnego śrubunek należy jedynie poluzować, a nie odkręcać całkowicie, ponieważ tylko wtedy unikniesz wypłynięcia zbyt dużej ilości wody.
W jaki sposób zapobiec zapowietrzaniu się kaloryfera?
Jeśli w każdym sezonie grzewczym musisz odpowietrzać grzejniki żeliwne i masz już tego serdecznie dość, zadbaj o kilka rzeczy, dzięki którym znacząco zmniejszysz prawdopodobieństwo ponownego zapowietrzenia się grzejnika:
- wymień rury do centralnego ogrzewania — jeśli wykonane są z polietylenu lub polibutylenu, mogą przepuszczać powietrze. Chcesz uniknąć ciągłego odpowietrzania grzejnika? Koniecznie wymień rury na nowe;
- sprawdzaj stan instalacji grzewczej zarówno przed jak i po sezonie — niedopasowane zawory, nieprawidłowa lokalizacja urządzenia grzewczego, czy niskie ciśnienie napełniania instalacji połączone z ciśnieniem wstępnym. Wymienione czynniki mogą znacznie osłabić nadciśnienie w instalacji grzewczej i doprowadzać tym samym do zbierania się powietrza w grzejnikach.
Jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny — podsumowanie
Choć odpowietrzanie grzejników żeliwnych mogłoby się wydawać prostym zadaniem, nie zawsze tak jest. Wystarczy, że śruby się zakleszczą lub zastygną, przez co będzie je trudno poluzować lub Ty możesz wykonać zbyt gwałtowny ruch, który doprowadzi do uszkodzenia śrubunku. Jeśli nie masz doświadczenia, zgłoś się do fachowców, którzy pomogą Ci prawidłowo odpowietrzyć grzejnik żeliwny.
A jeśli chciałbyś wymienić stare grzejniki żeliwne na nowe, zapraszamy do sklepu zeliwnegrzejniki.pl, gdzie oferujemy sprawdzone i wydajne kaloryfery wykonane z tego materiału, które pochodzą od sprawdzonego producenta. Nasi specjaliści wysłuchają Cię, poznają Twoje potrzeby i na ich podstawie wybiorą rozwiązanie, które przez wiele lat będzie ogrzewać wnętrza Twojego domu i pięknie się w nim prezentować.