Grzejniki żeliwne, Porady

Co zrobić z grzejnikami żeliwnymi? Praktyczne porady dotyczące remontu i modernizacji

Co zrobić z grzejnikami żeliwnymi

Właśnie modernizujesz system grzewczy i zastanawiasz się co zrobić z grzejnikami żeliwnymi — wymienić, czy zmodernizować? eksperci twierdzą, że wymiana grzejników żeliwnych nie jest konieczna, jeśli nie ma ku temu powodu. Jeśli jednak chcesz coś z nimi zrobić, postaw na remont i modernizację. Możesz tym zadaniem zająć się samodzielnie lub zlecić je fachowcom. W dzisiejszym wpisie przedstawimy te dwa warianty remontu i modernizacji grzejników żeliwnych, dzięki czemu będziesz mógł zdecydować, który sposób bardziej Ci odpowiada.

Z artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego warto zostawić grzejniki żeliwne w budynku?
  • Co zrobić z grzejnikami żeliwnymi — odnawiać czy nie?
  • W jaki sposób samodzielnie możesz odnowić grzejnik żeliwny?
  • Remont i modernizacja grzejników żeliwnych — jak robią to fachowcy?

Grzejniki żeliwne wyróżniają się długą żywotnością i niską bezwładnością cieplną, dlatego przez wiele lat były chętnie wykorzystywane do skutecznego ogrzewania naszych domostw. Nowoczesne rozwiązania, które obecnie oferuje branża grzewcza, spowodowały, że wiele osób zaczęło wymieniać kaloryfery wykonane z żeliwa na inne — aluminiowe, stalowe, czy bardziej nowoczesne — szklane lub wykonane z kamienia. Czy słusznie? Okazuje się, że nie zawsze.

Wymianę grzejnika żeliwnego należy rozpatrzyć, jeśli pojawiły się jakiekolwiek, istotne problemy ze starym kaloryferem. Mowa tutaj m.in. o korozji, nieszczelności czy kłopotami z nagrzewaniem. Niektóre z wymienionych wyżej kłopotów można rozwiązać za pomocą niedrogiej renowacji, która polega na płukaniu i odkamienianiu wnętrza. Spadek efektywności grzejnika może pojawić się z powodu regularnego nakładania na niego kolejnych warstw farby przy okazji malowania pomieszczeń. Kilkukrotne „odświeżenie” grzejnika żeliwnego w taki sposób sprawi, że może dojść do znaczącego spadku jego wydajności. Wówczas nie pozostaje nam nic innego, jak samodzielne zerwanie lub wypiaskowanie wszystkich wcześniej nałożonych warstw farby. Jeśli okaże się, że po doprowadzeniu starego kaloryfera żeliwnego do stanu sprzed malowania problem nie ustąpił, przyczyna leży po innej stronie. W tym momencie na pytanie co zrobić z grzejnikami żeliwnymi odpowiedź jest jedna — poprosić o radę fachowca.

Dlaczego warto zostawić grzejniki żeliwne w budynku?

Wbrew pozorom, w starszych budynkach, nawet poddanych modernizacji, wymiana grzejników żeliwnych na nowe — płytowe może nie przynieść żadnych oczekiwanych zmian. Różnice pomiędzy sprawnymi starymi grzejnikami a nowymi o podobnej mocy mogą być minimalne, dlatego jeśli chcesz w ten sposób ograniczyć wydatki na ogrzewanie, musisz wiedzieć, że może Ci się to nie udać. Takie rozwiązanie przyniesie jedynie doraźne korzyści w postaci szybszego rozgrzewania się instalacji, a także uproszczenia sposobu zarządzania temperaturami.

Jeśli zależy Ci na zmianie zakresów wydajności, a także zmniejszeniu kosztów ogrzewania, musisz wiedzieć, że jedynym sposobem jest modernizacja całej instalacji grzewczej. Nowoczesne kotły gazowe (zarówno kondensacyjne, jak i niskotemperaturowe) pracują w znacznie niższych temperaturach — najczęściej spotkać można zakresy 75/65/20°C albo 55/45/20°C, podczas gdy w instalacjach grzewczych, których pracę oparto na działaniu starych pieców zakres temperatur wynosił 90/70/20°C. Jak widać — występuje tutaj różnica przynajmniej 15°C w temperaturze zasilania grzejnika.

Nowoczesne instalacje niezbyt wydajnie będą działać ze starymi grzejnikami żeliwnymi, które dostosowane były do pracy w wysokich temperaturach. Zestawiając je z niskotemperaturowym kotłem, możesz jedynie zwiększyć zużycie energii, co z kolei przełoży się na zwiększenie rachunków za ogrzewanie. Jeśli zatem chcesz unowocześnić swoją instalację grzewczą, wówczas musisz pomyśleć o wszystkich elementach układu. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że całość będzie komfortowa dla mieszkańców, oszczędna i wydajna zarazem. Zależy Ci na tym, aby w Twoim domu nadal zainstalowane były grzejniki żeliwne? Możesz postawić na nowoczesne modele marki Castrads, które znajdziesz w ofercie sklepu zeliwnegrzejniki.pl. Możesz również stare grzejniki żeliwne poddać remontowi i modernizacji, które sprawią, że nadal będą skutecznie pełnić funkcję grzewczą w Twoim domu.

Ponadczasowy design i żywotność grzejników żeliwnych

Nie da się ukryć, że grzejniki żeliwne to modele wyjątkowe zarówno pod względem dekoracyjnym, jak i materiału, z jakiego zostały wykonane. Jeśli w swoim domu masz starsze modele, które chciałbyś zachować, zapoznaj się z możliwościami renowacji grzejników żeliwnych. Przeprowadzony remont i modernizacja wiekowych kaloryferów żeliwnych pozwoli im dać nowe życie i sprawić, że nadal będą praktycznym rozwiązaniem grzewczym.

Grzejniki żeliwne to rozwiązanie idealnie wpisujące się we wnętrza klasyczne, jak również stylizowane. Doskonale sprawdzą się również w przestrzeni nowoczesnej, której nadadzą oryginalnego charakteru i ponadczasowego sznytu. Żeliwo to materiał, który doskonale współgra z innym materiałami naturalnymi, m.in. drewnem, kamieniem czy naturalnymi tekstyliami wysokiej jakości, np. wełną. Poza tym żeliwo jest materiałem długowiecznym, dzięki czemu możesz mieć pewność, że grzejnik po renowacji będzie Ci służył przez kolejne kilkadziesiąt lat. Warto również mieć świadomość tego, że moda na wystrój wnętrza będzie się zmieniać, natomiast nie wpłynie ona na ponadczasowy charakter urządzenia grzewczego wykonanego z żeliwa.

Z korzyścią dla środowiska naturalnego

Jeśli nadal się zastanawiasz, czy pozostawienie odremontowanego grzejnika żeliwnego to dobre rozwiązanie, powinieneś wiedzieć, że marka Castrads, z którą współpracujemy w zakresie dystrybucji rozwiązań, wraz z uniwersytetem w Salford przeprowadziła recenzowane badania, które potwierdziły, że odnowiony grzejnik żeliwny pozostawi po sobie o 95% niższy ślad węglowy, niż nowe kaloryfery oferowane na rynku.

Żelazo jest metalem, który należy do grona najczęściej przetwarzanych na świecie. Czy wiedziałeś, że grzejniki żeliwne są wytwarzane ze złomu, a pod koniec ich żywota przetapia się je na nowo, aby stworzyć z nich coś nowego? Okazuje się zatem, że grzejnik żeliwny, na którego odnowienie się zdecydowałeś, może mieć znacznie dłuższą historię, niż myślisz.

Co zrobić z grzejnikami żeliwnymi — odnawiać czy nie?

Nadal zastanawiasz się, co zrobić z grzejnikami żeliwnymi — odnawiać czy nie? Poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Kaloryfery wykonane z żeliwa mają często wartość sentymentalną, a często, jak wspomnieliśmy wyżej — także historyczną. Wielu właścicieli do renowacji grzejniki z przełomu XIX i XX wieku, ponieważ zależy im na eklektycznym wystroju wnętrza, a stary kaloryfer żeliwny idealnie się w nie wpisuje. Szeroka paleta wykończeń grzejników, jaką podczas renowacji proponują fachowcy sprawia, że odnowienie grzejnika i wydobycie z niego tego, co najlepsze, nie będzie żadnym problemem.

Nie ulega wątpliwości, że skuteczne odnowienie grzejnika żeliwnego jest procesem rzemieślniczym, który wymaga nie tylko sprawnego oka umiejącego wydobyć piękno kaloryfera kryjące się pod wieloma warstwami farby, ale także doświadczonej ręki, która będzie umieć odnowić każdy, nawet najmniejszy detal.

Zastanawiasz się, co zrobić z grzejnikami żeliwnymi, decydując się na ich renowację? Jedno w tym wypadku jest pewne, nie można iść na skróty. Każde żeberko i każdy detal należy traktować z należytym szacunkiem. Jak odnowić grzejnik żeliwny samodzielnie? Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek.

Jak samodzielnie odnowić grzejnik żeliwny?

Grzejniki żeliwne kojarzymy przede wszystkim ze starym wystrojem, który znajdował się w domach naszych dziadków. Obecnie jednak wracają do łask i są chętnie wybierane do wnętrz stylizowanych. Innowacyjne rozwiązania, jakie proponujemy w sklepie zeliwnegrzejniki.pl nie tylko wyglądają estetycznie, ale także, współpracują z nowoczesnymi systemami grzewczymi, które obecnie dostępne są na rynku.

Jeśli jednak posiadasz grzejniki żeliwne starego typu i chciałbyś je po prostu odnowić, nie będzie z tym problemu. Zadanie wydaje się być stosunkowo łatwe. Dzięki bogatej ofercie produktowej do renowacji, jaką znajdziesz na rynku, będziesz w stanie przystosować go do własnej aranżacji wnętrza. Zastosuj poniższe wskazówki, a Twój grzejnik żeliwny zmienisz w elegancki model, który będzie przyciągał wzrok i jednocześnie

Krok pierwszy — przygotowanie grzejnika do remontu

Zanim przystąpisz do ostatecznej renowacji, musisz prawidłowo przygotować grzejnik żeliwny. Pierwszym krokiem jest jego demontaż i usunięcie starych powłok farby, lakieru oraz zabrudzeń. W tym celu należy wykonać czyszczenie poprzez śrutowanie. Po tym zabiegu powierzchnia kaloryfera powinna być czysta i gładka. Po oczyszczeniu możesz go także zagruntować.

Krok drugi — przygotowanie do malowania

Samodzielna renowacja grzejnika żeliwnego będzie opierać się głównie na przemalowaniu go na kolor, który pasuje do aranżacji wnętrza. Dlatego też, po zdemontowaniu i oczyszczeniu grzejnika trzeba przenieść go w miejsce, w którym bez problemu będziesz mógł go pomalować. Zanim przystąpisz do odnawiania kaloryfera, zabezpiecz wszystko wokół niego. Bez względu na wybraną metodę, może dojść do zabrudzenia obiektów, które znajdują się w pobliżu. Ważne jest również to, aby grzejnik malować w miejscu przewiewnym, ponieważ nałożona na niego farba może schnąć nawet wiele godzin.

Krok 3 – malowanie grzejnika

Skoro wybrałeś już miejsce do malowania, wybierz odpowiednią farbę i sposób jej nakładania. Pamiętaj, że grzejnik żeliwny podczas swojej pracy będzie się nagrzewał, dlatego wybrany produkt mysi być odporny na wysokie temperatury. Dzięki temu farba przez długi czas utrzyma swój pierwotny kolor. Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest skład farby.  Wybierz taki, który pozwoli na dobre krycie i trzymanie się produktu na pomalowanej powierzchni. Aby grzejnik prezentował się nieskazitelnie, dobrze jest nałożyć przynajmniej dwie warstwy farby i poczekać, aż dokładnie wyschnie.

Remont i modernizacja grzejników żeliwnych — jak robią to fachowcy?

Nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie wyremontować grzejnik żeliwny? Nic nie szkodzi. Możesz to zadanie zlecić specjalistom, którzy nie tylko odnowią go z zewnątrz, ale także poddadzą wewnętrznej renowacji, dzięki czemu stanie się zupełni nowym egzemplarzem. Poniżej przedstawimy poszczególne etapy renowacji, jaką proponują specjaliści. Odpowiadają one na pytanie, co zrobić z grzejnikami żeliwnymi, aby znowu były piękne i funkcjonalne.

Do działań początkowych należą:

  • Etap 1 – przyjęcie zamówienia na usługę renowacji;
  • Etap 2 – ocena wizualna grzejnika żeliwnego
  • Etap 3 – sporządzenie dokumentacji zdjęciowej
  • Etap 4 – wychwycenie uszkodzeń, które nie nadają się do naprawy i kontakt z klientem w celu ustalenia dalszych działań.
  • Etap 5 – ustalenie kosztorysu.

Kiedy zakres działań zostanie ustalony, przychodzi czas na rozpoczęcie prac remontowych. W ich skład wchodzi:

  1. Piroliza — jest to etap, w którym fachowiec pozbywa się starych i uszkodzonych powłok malarskich. Cały proces odbywa się w wyniku pirolizy, czyli procesu pozwalającego na rozkład termiczny poszczególnych warstw w wysokiej temperaturze, ale bez udziału tleny oraz innych czynników utleniających. Proces ten odbywa się w specjalnym piecu. Warto podkreślić, że podczas pirolizy poza usunięciem starej farby dochodzi również do skruszenia osadów kamiennych, które znajdują się wewnątrz żeberek. Po zakończeniu operacji grzejnik żeliwny odstawia się do całkowitego ostygnięcia. Efektem pirolizy jest osiągnięcie czystej, żeliwnej formy, która pozbawiona jest wszelkich powłok i osadów.
  2. Rozkręcenie kaloryfera — remontowany grzejnik rozbiera się za pomocą specjalistycznych kluczy i dzieli na poszczególne elementy składowe — żeberka, śrubunki, korki redukcyjne i nyple. Każdy z wymienionych elementów sprawdza się pod kątem ewentualnych wad powierzchni i uszkodzeń. Jeśli fachowiec wykryje elementy, których nie można poddać naprawie, wyłącza się je z dalszego procesu, o czym inwestor jest natychmiast informowany.
  3. Czyszczenie wewnętrznego grzejnika żeliwnego i sprawdzenie szczelności poszczególnych żeberek — praca nad kolejnymi żeberkami polega na wdmuchiwaniu sprężonego powietrza do środka. Jeśli znajduje się w nich uporczywy osad, zostaje usunięty za pomocą skrobaka.
  4. Sprawdzenie szczelności poszczególnych żeberek — aby wykonać je prawidłowo, każde żeberko napełnia się wodą, co dodatkowo pozwala na wypłukanie wszelkich pozostałości osadów i pyłów. Jeśli zostanie wykryta nieszczelność, wówczas zespół pracowników podejmuje decyzję o naprawie żeberka lub wyłączenia go dalszego procesu renowacji i późniejszego użytku, jeśli nie będzie ona możliwa. Naprawa uszkodzonych żeberek odbywa się dopiero po śrutowaniu (jednym z kolejnych etapów remontu i modernizacji grzejnika żeliwnego). Jeśli któreś z żeberek zostanie wyłączone z dalszego procesu, inwestor jest o tym informowany.
  5. Prace konserwatorskie przy gwintach — za pomocą gwintowników każdy gwint znajdujący się przy żeberku zostaje poddany renowacji. Dzięki regeneracji możliwe jest dokładne wyczyszczenie gniazd oraz naostrzenie gwintów, dzięki czemu podczas łączenia ze sobą żeberek, przylegają one do siebie równo i maksymalnie blisko.
  6. Śrutowanie — proces, który pozwala oczyścić powierzchnię żeberek z nalotów korozji oraz pozostałości innych zanieczyszczeń. Polega na potraktowaniu poszczególnych elementów silnym strumieniem śrutu stalowego. Ten etap remontu odbywa się w specjalnej kabinie, w której poszczególne żeberka wiszą na specjalnych hakach. Efektem jest otrzymanie całkowicie oczyszczonych elementów, których powierzchnia to jedynie czyste i surowe żeliwo.
  7. Naprawa wszelkich ubytków i uszkodzeń oraz kontrola wizualna poszczególnych żeberek — każdy ubytek lub uszkodzenie, które uwidoczniły się na tym etapie zostają naprawione za pomocą specjalistycznych mas naprawczych dedykowanych do żeliwa, które skutecznie łączą się z jego powierzchnią. Ten etap wymaga wyczucia formy oraz szczególnej staranności.
  8. Malowanie — zanim grzejnik żeliwny zyska kolor, który wybrał klient, najpierw jego poszczególne elementy malowane są warstwą dedykowanego podkładu. Dopiero po wyschnięciu i utwardzeniu się tej powłoki trafiają do komory malarskiej, w której maluje się je na wybrany kolor.
  9. Składanie grzejnika — kiedy powłoka malarska zostanie dobrze utwardzona, poszczególne elementy przekazywane są do skręcenia w jedną całość. Żeberka łączy się za pomocą oryginalnych nypli oraz nypli zastępczych, jeśli oryginalne złączki były na tyle uszkodzone, że wykluczono je z procesu renowacji. Każde połączenie otrzymuje nową uszczelkę fibrową (również korki redukcyjne).
  10. Przeprowadzenie testu szczelności — grzejnik żeliwny po złożeniu umieszcza się na specjalnym stanowisku, na którym po zakręceniu korków wpuszcza się do niego wodę. PO całkowitym napełnieniu zwiększa się dwukrotnie ciśnienie cieczy — kolejno do 5 i 13 barów. Następnie dokładnie ogląda się grzejnik, aby móc wykryć ewentualne nieszczelności. Jeśli zostaną wykryte, grzejnik żeliwny cofa się na stanowisko składania, na którym przeprowadza się niezbędne poprawki.

Tak przeprowadzony remont i modernizacja grzejnika żeliwnego pozwala na podłączenie go do systemu centralnego ogrzewania.

Remont i modernizacja grzejnika — podsumowanie

Prawidłowo wyremontowany grzejnik żeliwny będzie w stanie pracować bez zarzutu przez kolejne kilkadziesiąt lat. Wystarczy o niego dbać, regularnie czyścić i sprawdzać jego szczelność. Jeśli po przeczytaniu artykułu pojawiły się jakiekolwiek pytania, zachęcamy do kontaktu. Nasi specjaliście chętnie odpowiedzą na każde Twoje pytanie i rozwieją wszelkie wątpliwości związane z renowacją starych grzejników żeliwnych.